příležitosti 30. výročí protestů na náměstí Nebeského klidu byla v Centru DOX odhalena bronzová busta čínského spisovatele, literárního kritika, aktivisty za lidská práva, filosofa, laureáta Nobelovy ceny míru, spoluzakladatele Charty 08 a jednoho z vůdců demonstrací na náměstí Nebeského klidu Liou Siao-poa.

 

Za svůj aktivismus byl Liou Siao-po zatčen a vězněn v letech 1989–1991, 1995–1996, opět v letech 1996–1999 a nakonec od roku 2008. Propuštěn z vězení byl až krátce před svou smrtí v červenci 2017.

Odhalení busty proběhlo za přítomnosti a významných čínských disidentů Čou Feng-suo a Sü Jou-jü.

 

Vznik bronzové busty iniciovaly organizace Humanitarian China a Art for Amnesty, vytvořila ji česká sochařka Marie Šeborová, která je mimo jiné i autorkou busty Václava Havla pro budovu Evropského parlamentu ve Štrasburku nebo Kolumbijskou univerzitu v New Yorku.

 

Busta Liou Siao-poa bude v Centru DOX vystavena do 4. června 2019 spolu s fotografiemi Liou Sia. Ty DOX poprvé představil v rámci výstavy Tichá síla Liu Xia již roku 2014, v době, kdy byl její kontakt se světem striktně omezen domácím vězením, v němž strávila osm let.

 

Akci připravili: Amnesty International, Art for Amnesty, Humanitarian China a Centrum současného umění DOX s podporou Knihovny Václava Havla a Vaclav Havel Library Foundation New York.