Site-specific přehlídka mladého umění Pokoje oživila za svou osmiletou historii prázdné místnosti paláců v Cihelné ulici, Kampusu Hybernská a Desfourského paláce. Letos poprvé se ale stěhuje z míst veřejných do soukromí samotných tvůrců. Organizátoři přehodnotili zažité postupy a přizpůsobili výstavu současné epidemiologické situaci. Vyzvali studenty vysokých uměleckých škol z celé republiky k proměně pokojů a ateliérů, ve kterých žijí a tvoří. 

 

Videa či fotodokumentace studentských projektů uskutečněných v prostředí domova se poté stanou součástí online výstavy Pokoje 2020. Všechny záznamy budou zveřejněné od 7. do 20. prosince na webových stránkách www.prehlidkapokoje.cz. Autoři šesti nejlepších proměn získají finanční odměnu. Výstavu pořádá devátým rokem Containall o.p.s. ve spolupráci s uměleckými vysokými školami.

 

Cílem výstavy je snaha podpořit studenty v jejich tvorbě. Motivací proměnit pokoj co nejzajímavějším způsobem je finanční odměna 60 000 Kč, která se rozdělí mezi šest nejlepších. V odborné porotě zasedne kurátorka a historička umění Daniela Kramerová, která se věnuje sochařství a designu v souvislosti s veřejným prostorem. Kurátorsky připravila například úspěšnou výstavu Bruselský sen, která byla věnována Expu 58, stará se i o stálou expozici Retromusea v GAVU Cheb. Druhou porotkyní je teoretička vizuální kultury a zakladatelka Platformy pro studium vizuální kultury Fresh Eye Andrea Průchová Hrůzová. V porotě zasedne také umělec a pedagog Fakulty umění a architektury Technické Univerzity v Liberci Richard Loskot. Tvorba několikanásobného finalisty Chalupeckého ceny je založena na procesuálnosti a vytváření situací a prostředí, která tematizují samotné lidské jednání. Pomocí moderních technologií se zaměřuje na to, co je neviditelné a co nás jako lidi přesahuje. 

 

Podívat se na virtuální výstavu bude možné zdarma nebo za dobrovolné symbolické vstupné, kterým diváci podpoří organizaci přehlídky Pokoje 2020.