Pavlínu Komoňovou známe v kontextu brněnské FaVU jako bývalou studentku Ateliéru sochařství 2 Jana Ambrůze. Magisterské studium letos absolvovala na bratislavské VŠVU v Ateliéru „IN“ Ilony Németh.
Autorka tentokrát prostor Galerie 209 uzavírá odtažitému diváckému pohledu a upravuje pro intimní experimentování s videoinstalací uvnitř. Staví se do role jakési lepidopteroložky, sběratelky motýlů. Divákům chce představit svou dosavadní sbírku a zároveň nabízí možnost stát se její součástí.
„V Galerii 209 bude představena práce, která prošla různými médii a přístupy. Od objektu, který jsem nazvala Perching (termín se používá pro označení vyčkávací párovací strategie u motýlů) jsem přešla k videu a zvolila jej jako nejvhodnější médium pro prezentaci. K jednomu videu se přidávají další. Pomalu vzniká sbírka a ze mě Lepidopteroložka za jasných nocí.“
Sbírka motýlů je fenoménem stojícím na hraně mezi seriózní vědecky vedenou kolekcí a projevem iracionální vášně pro shromažďování smyslných obektů. Lákat někoho na sbírku motýlů může vyznívat jako záminka či rovnou přizvání k důvěrnostem.
Rekvizity instalace uvnitř galerie mohou připomínat vybavení pornografického studia. Ve skutečnosti se ale diváci setkají spíše s poetickým zachycením obrazu, jehož erotický obsah nakonec ani nemusí být na první pohled zřetelný.

Vernisáži bude předcházet prezentace autorky v přednáškové místnosti č. 211. Výstavu spoluzahájí historička umění a kurátorka Michala Frank Barnová.

Interaktivní instalace bude v provozu kromě vernisáže také 23. a 24.10. vždy od 18:00 do 21:00. Po zbytek výstavního termínu bude možné zhlédnout zaznamenané materiály.