Galerie hlavního města Prahy si Vás dovoluje pozvat na vernisáž výstavy Pražský fantastický realismus 1960-1967, která proběhne ve čtvrtek 21. 4. od 18.00 v Colloredo-Mansfeldském paláci.

Výstavu zahájí Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hl. m. Prahy, o její koncepci promluví Jitka Hlaváčková a Marie Rakušanová, spoluautorky výstavy.

Fantastický realismus je v Česku málo známý malířský směr fantaskně a groteskně založené tvorby druhé poloviny 20. století, odkazující se k celé řadě historických fází dějin umění, a zároveň k aktuálním pop-kulturním tématům. Přestože jeho hlavním centrem byla Vídeň, jeho specifická odnož vyrašila i u nás. Výstava v Colloredo-Mansfeldském paláci představí tento fenomén v rané tvorbě trojice umělců, kteří se na počátku 60. let potkali na pražské Akademii výtvarných umění: Jana Jedličky, Mikuláše Rachlíka a Vladivoje Kotyzy. Estetiku jejich děl formoval během jejich studií bizarní a místy absurdní génius loci tehdejší Prahy, ve kterém se mísila magie minulosti s ošuntělostí reálného socialismu, nostalgie po vysoké měšťanské kultuře se surreálnou poetikou periferií, ruin a smetišť.

Výstava potrvá do 4. září 2016
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin

Výstava byla připravena ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd České republiky

Těšíme se na vás!

www.ghmp.cz