Přednáška renomované americké kurátorky a pedagožky nových médií Chris Hill na téma The Vasulkas' Demos of the 1970s  & their Performance of Personal Archives. Přednáška proběhne v rámci činnosti spolku Centrum umění nových médií – Vasulka Kitchen Brno a jeho začínající spolupráce s DuMB na projektu novomediálního archivu Vašulka Kitchen Brno. Přednáška se bude věnovat hlavně práci manželů Vašulkových a je přístupna široké veřejnosti.

Chris Hill, která studovala u Vašulkových na SUNY (State University of New York) v Buffalu v raných 80. letech, později byla také kurátorkou Surveying the First Decade, kolekce raných děl amerického video artu a alternativních médií (1996), na přednášce promluví o “dialozích s nástroji” v práci Vašulkových ze 70. a raných 80. let. Její příspěvek bude obsahovat útržky ze Steinina díla Violin Power, neustále se vyvíjejícího projektu, který byl předváděn nejprve s analogovými houslemi, později s MIDI ovládanými houslemi, a nyní obsahuje vzorky její práce z pěti dekád. Rovněž se bude v přednášce věnovat Woodyho dílu Art of Memory (1986), které odkazuje k jeho raným studiím filmu na FAMU a jeho pozdějšímu používání Rutt/Etra, nástroje se kterým “vykloubil” rámec videa a  radikálně přispěl k rozlišování mezi celuloidovým filmem a elektronickým videem.

Přednáška bude v angličtině a uskuteční se 14.3.201816:00 v Domě umění města Brna. Vstup na akci je zdarma.

 

Idea projektu Vašulka Kitchen je přenést archiv Woodyho Vašulky do Brna. Představuje šanci vytvořit další důležitý mentální prostor, kulturní a myšlenkové centrum v Brně pro archivaci a prezentaci světově prosazené umělecké tvorby. Archiv v Brně by se měl za podpory Vasulka Chamber, National Gallery Iceland podílet na uchování jedinečné video knihovny a digitálního archivu díla manželů Vašulkových. Vzhledem k významu jejich díla, představuje vybudování jejich studijního a prezentačního archivu v Brně velký potenciál zapojení města do sítě mezinárodní kulturní komunikace. Jméno manželů Vašulkových se totiž vyskytuje ve většině kompendií, která informují o světovém vývoji elektronického umění nebo o světovém umění druhé poloviny 20. století vůbec. Ve spolupráci s Domem umění města Brna budou aktivity směřovány k vybudování prostoru, sloužícího jako: výzkumné středisko, digitální laboratoř (dokumentace, archiv, digitalizace), produkce (výstavy, sympózia, workshopy), nakladatelství (elektronické publikování), výkladní skříň, rezidenční prostory.

Projekt Vašulka Kitchen je pro rok 2018 podpořen z rozpočtu statutárního města Brna.