25. 5. – 29. 5. série akcí
Související výstava potrvá do 21. 6.
Galerie ART
Cihlářská 19, Brno

Ivana Bendová, Romana Horáková, Viktor Jelen, Zdeněk Ryneš, Markéta Wagnerová a Romana Zborovjanová pod vedením Barbory Klímové a Michala Moravčíka.

Pět dnů a pět na sebe navazujících akcí v prostředí tradičního kina vymezuje prostor pro uvažování studentů ateliéru Environmentu nad vztahem umění a umělce k divákovi, publiku, publicitě. Prostorové rozložení na stupňovité hlediště, jeviště a projekční plochu nabídne rámec pro experimentování s různými formami autorské prezentace (slideshow, video, performance, happening, akce, přednáška apod.), umožní se zabývat otázkou sebeprezentace umělce. Projekt mj. směřuje k definování ateliéru zevnitř. Akce budou průběžně reflektovány i ve statickém výstavním prostoru. Prezentace studentů AEN ve výstavních prostorech Kina Art potrvá do 21. 6. 2015.

Série prezentací studentů Ateliéru Environment FaVU VUT v Brně se uskutečňuje ve spojení s OFF-Biennale v Budapešti. OFF-Biennale je neinstitucionální, civilní iniciativou, která přesahuje hranice Maďarska a typické organizační struktury bienále, je to celá množina výstav a akcí. Prezentace v Kině Art je jednou z aktivit bienále, Satelit Praha a Brno, kde se mimo studentů brněnské FaVU představí i studenti pražské AVU, FAMU a UMPRUM.

Více informací na:
http://offbiennale.hu/en/
http://environment.ffa.vutbr.cz/
http://environment.ffa.vutbr.cz/en/akce/pozvanky
http://www.ffa.vutbr.cz/en/
http://kinoart.cz/galerie/aktualni-vystava/

POGRAM:

Pondělí 25. 5., 17:30, malý sál: Romana Horáková
Prostě vlastně jako víš jak, 90´

Projekt Prostě vlastně jako víš jak je miniseriálem o všem a o ničem. Jedná se o audiovizuální dílo využívající některé vyjadřovací strategie televizních seriálů. Finální výstup projektu představuje sedm krátkých epizod, které se pohybují na pomezí videokoláže, animace a powerpointové prezentace.

Přednáška o seriálech s filmovým teoretikem, spojená s prezentací autorského seriálu Prostě vlastně jako víš jak. Sedmidílný seriál bude taktéž promítán na pokračování ve dnech 25. 5. – 31. 5. před hlavním filmem ve 20:00 v malém sálu kina.

Úterý 26. 5., 21:30, malý sál / Bar Artěk: Viktor Jelen a Markéta Wagnerová (Hnutí Nehnutí)
Výzkumný Výbor, 60´–120´

„Výbor pro výzkum AEN FaVU VUT v Brně si představuje ‚umělce’ jako uměle vytvořenou bytost, která s určitou lehkostí prochází kolikrát i jen pootevřenými dveřmi, cestou směrem ven i tam, sem-tam. Zveřejněním zprávy si pokládáme otázku: ‚Proč to tam napsala? ’ Odpověď nalézáme v černé krabici s pomocí nově vyvinuté, naprosto nestranné metody hlasování.“

Happening členů Hnutí Nehnutí rozšířený i do prostředí mimo kino.

Středa 27. 5., 18:00, malý sál: Zdeněk Ryneš
Zdeněk Ryneš: Pořád jsem to já, 60´

Pořád jsem to já je název oficiálně promítaného filmu v den Zdeňkovi prezentace. Rozhodl se ho použít jako materiál pro střihové experimenty, kterými se dlouhodobě zabývá. Filmovou kompozici chápe jako pevně uzavřenou obrazově dějovou linii, kterou je možné interpretovat rozdílně. Různými postprodukčními zásahy se snaží upozorňovat na vnitřní prostor filmu a jeho narativní mechanismy. V rámci jednoho večera je možné postupně zhlédnout a porovnat Zdeňkovo zpracování filmu a jeho oficiální podobu.
Promítání autorsky editovaného filmu. Intervence do prostředí kina / filmu.

Čtvrtek 28. 5., 17:30, malý sál: Ivana Bendová
Teorie blogu, 45´

„Proč by se někdo chtěl dívat dvacet minut na to, jak se někdo líčí? Proč by někdo chtěl vědět, co nosím na sobě nebo v kabelce nebo kde jsem to koupila? Proč by někdo chtěl strávit dvacet minut tím, že o tom vypráví někomu, koho nikdy v životě neviděl a nejspíš ani neuvidí? Proč se na to dívají tisíce lidí?“

Performativní videopřednáška o metodách zkoumání videoblogů. Autorka se dlouhodobě nesystematicky zajímá o blogerky, které točí videa o líčení a sdílejí je na YouTube. Jednotlivé příspěvky z beautyblogů přenáší do živé reality.

Pátek 29. 5., 17:30, malý sál: Romana Zborovjanová
Ona?, 30´

„Je to všetko o nej alebo aj o všetkom. Hľadám ju. Chcem byť jej priateľ. Chodím k nej na návštevu. Som s ňou každý deň. Chcem pre ňu niečo urobiť. Rozprávam sa s ňou. Teším sa s ňou. Verím jej. Je mi za ňou smutno. Idem s ňou na výlet. Chcem byť s ňou aj v noci. Bojím sa jej. Žijem s ňou. Je to naozaj ona? Existuje vôbec nejaká ona? Alebo je to celé nedorozumenie.“

Prezentace záznamu performance, autorka si ujasňuje vztah člověka k životu. Spolupráce s Lukášem Likavčanem.

Podporuje statutární město Brno, FaVU VUT a program PATTERNS Lectures, který je iniciován ERSTE Foundation a realizován WUS Austria. www.patternslectures.org