Přednáška palestinsko-slovenského lidskoprávního aktivisty a blogera Kamila Kandalafta
o situaci palestinských občanů Izraele a následná debata.

 

Při zakládání Izraele v roce 1948 utrpěli Palestinci tzv. Nakbu – sérii masakrů, v jejímž důsledku byla více než polovina obyvatelstva vyhnaná za hranice své vlasti. Menší část z nich zůstala na území, které obsadil Izrael a posléze se stala jeho občany.

Palestinští občané Izraele jsou součástí palestinského národa. I když nežijí pod natolik represivním režimem jako Palestinci na okupovaných územích, i oni zažívají diskriminaci, rasismus a násilí. Po dobu 68 let zažili vyhánění z domovů, ničení svých vesnic, vojenský režim, konfiskaci majetku, opakující se masakry a zabíjení a i dnes jsou vystaveni každodenní diskriminaci v oblasti školství, zaměstnání, bydlení či rozvoje obcí a měst. Doposud čelí velká část z nich hrozbě ničení svých domovů a vesnic. Navzdory tomu jsou podporovateli Izraele prezentováni jako důkaz izraelské demokracie. Jsou přítomní ve své vlasti, ale ne jako rovnocenní občané. A jsou nepřítomní v povědomí světa,” uvádí Kamil Kandalaft.

Přednáška proběhne ve slovenštině

Večer je součástí série akcí věnovaných upomínce na palestinskou Nakbu (15. 5.) a Den půdy (30. 3.). V této sérii již proběhlo promítání filmu Věčné kořeny o pokračující kolonizaci palestinského území a roli Židovského národního fondu, v půlce května se bude konat promítání historického dokumentu televize Al Jazeera Al Nakba.

 

Akci pořádá ISM ČR (ism-czech.org) ve spolupráci s galerií tranzitdisplay a Iniciatívou za spravodlivý mier na Blízkom východe (ismbv.sk)

Pozvánka na webu ISM ČR:
http://ism-czech.org/2016/04/24/pozvanka-na-prednasku-kamil-kandalaft-pr…

Související informace:
Blogy Kamila Kandalafta: http://kandalaft.blog.pravda.sk/ | http://kandalaft.blog.sme.sk/
Přednáška Kamila Kandalafta „O původu a příčinách izraelsko-palestinského konfliktu“ (2013): https://www.youtube.com/watch?v=-Ewn86Q-udE