„Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi odporný hmyz.“ Tak začíná jedna z nejslavnějších povídek 20. století, Proměna Franze Kafky. Kafkovskou proměnu v brouka můžete nyní zažít i Vy, a to bez toho, aniž byste museli strávit nepokojnou noc. V pražském Goethe-Institutu se od 24. ledna otevírá Kafkou inspirovaný tematický prostor věnovaný virtuální realitě PROMĚNA VR.

„Fantastická prostorová instalace PROMĚNA VR představí originální dílo světové literatury, ovšem přenesené z do virtuální reality, v níž hlavním hrdinou už není Řehoř Samsa, ale vy,“ vysvětluje programový ředitel Goethe-Institutu Jakob Ráček: „V miniaturní verzi jsme vymodelovali Řehořův pokoj z Proměny a díky virtuálním brýlím do něj naše návštěvníky přeneseme. Proměnu v brouka tak mohou zažít doslova na vlastní kůži.“

Jak to funguje? V prvním patře Goethe-Institutu vznikl simulovaný pokoj Řehoře Samsy. Vstoupit je do něj možné díky nasazení speciálních brýlí, které návštěvníky přenesou do virtuální reality, do světa, v němž vše známé působí podivně cize – včetně vlastního těla. Jako Řehoř Samsa se nejdříve musíte naučit, jak své nové tělo ovládat. Pohybujete se v místnosti věrně vymodelované podle literárního originálu, zatímco za dveřmi se hlasitě dožaduje vstupu rodina a váš šéf. Řehořova postel, stůl, ale i jeho krovky či tykadla se stanou vašimi. Příběh posouvají kupředu akustické a obrazové efekty.

Prostorová instalace PROMĚNA VR vznikla ve spolupráci s českým startupovým týmem kolem uměleckého vedoucího a režiséra Prague Film School Miky Johnsona a v pražském Goethe-Institutu do ní můžete zdarma vstoupit až do 31. března.

Jako rozšíření virtuální Proměny nabídne knihovna Goethe-Institutu virtuální tour s Reinerem Stachem, autorem oceňované Kafkovy biografie (její druhá část Kafka – Roky rozhodování, aktuálně vyšla v nakladatelství Argo). Virtuální Reiner Stach představí nejen Kafkovo dílo, ale poukáže rovněž na fakt, že pražský spisovatel Franz Kafka je vlastně duchovním otcem virtuální reality. „Jakožto nadšený návštěvník kina a stereoskopických obrázků si totiž už před sto lety představoval, že jednou dvourozměrný obraz splyne s prostorovým efektem a vytvoří novou, zcela iluzorní realitu,“ vysvětluje Reiner Stach.

Kafkovu zálibu v kině přiblíží svým divákům i kino Goethe: Goethe-Institut hned ve čtyřech termínech promítne krátké filmy, na nějž Franz Kafka do kinematografu s oblibou chodil a k nimž si do svých deníků a dopisů psal četné poznámky a komentáře. Kafkovské Kino Goethe můžete navštívít 30. ledna, 14. února, 13. a 20. března.

Co? Tematický prostor PROMĚNA VR

Kdy? Od 24. ledna do 31. března 2018

Vernisáž: 24. ledna, 18:00

Otevírací hodiny PROMĚNY VR: úterý-čtvrtek 13:00-19:00, pátek 11:00-17:00.

Kde? Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1.

Vstup volný.

Bližší informace: Tomáš Moravec | Goethe-Institut | 721 434 624 | tomas.moravec@prag.goethe.org | www.goethe.de/promenavr