PXS: Zeitgeist

Výstava proběhne od 1. 7. do 8. 9. 2021 v galerii Artwall na nábřeží kpt. Jaroše a Edvarda Beneše v Praze. Vernisáž proběhne od 18:00 tamtéž, od 20:00 bude afterparty v Klubu AVU, U Akademie 4, Praha.

Doprovodný program k výstavě, performativní přednáška We Are All Beautiful Freaks <3, proběhne 2. 8. od 21:00 na terase klubu Fuchs na Štvanici.

 

Otázky pro kolektivní vědomí

Výstava má podobu otázek, které zachycují ducha doby a fungují jako odkazy. Otázky – s otazníkem i bez – obsahují přímou volbu buď a nebo: Accept or Respect? Chaotic or Erotic. Famine or Fatigue? Angels or Aliens? Grave or Grail. Jednotlivá slova jsou kulturní kódy pro současnost a jako takové jsou interaktivní. 

Nápisy jsou zároveň kůží, určitým zranitelným rozhraním. Jsou zdí, na níž lze zanechat vzkaz, i branou do jiného světa. Výstava je proto zahájena aktem jejího symbolického „zranění“ prostřednictvím zásahů v barvách duhy. Tím se zároveň otevírá a vyzývá k dialogu nad tématy (nejen) LGBT+ identity. 

Otázky PXS si nelze nebrat osobně. Výstava vypovídá o stavu světa, o úzkosti dnešní mladé generace, které zanecháváme svět v přerodu a ne zrovna v nejlepším stavu. V této nejistotě se ptáme po vlastní identitě, po smyslu existence a způsobu jeho dosažení, po možnosti vztahů s Jinými. Klíčovým slovem, které vyjadřuje nejisté bytí ve světě, je „queerness“. Zahrnuje v sobě představu diverzity, i udržitelnosti a toleranci. Fluidní gender je o neustálém sebeobnovování. Klade otázky: „Kolik těl dnes máš“? Jak tě dnes mohu oslovit? Je přímou reakcí na bytí ve světě, z něhož není úniku.

Naše existence se otřásá v základech. Vyrovnáváme se smrtí, s křehkostí a pomíjivostí lidského života. Čelíme politickým a společenským otřesům. Když bude více tolerance mezi lidmi, nebudeme tak snadno manipulovatelní. Nebude tak snadné, zahnat nás do kouta. Obranou proti paralyzující depresi je radost, sebeuvědomění, vnitřní ekologie těla, které lze chápat jako dokonalý ekosystém, napojený na globální celek.

V kolektivním vědomí je přítomna konečnost či dočasnost určitých forem věcí, projektů, vztahů a společenských uspořádání, které člověk vybudoval. Vědomí konečnosti však zároveň vnukává touhu po nesmrtelnosti, nezapomenutelnosti. Vzniká potřeba věci i v jejich rozpadu zkoumat, pozorovat, zvědomovat, nechat proměňovat a tím nechat proměňovat sebe. Jednotlivé formy se mění, ale Život, životnost nebo živost vítězí.

Ashes to ashes. Body to body. Data to data

 

O autorovi:

PXS aka Peter Susan Šagát je fluidní bytost, teoretik nových médií, medium, umělec. Jeho výzkum teoretika současné módy sahá od raně křesťanské spirituality po dělohu vytištěnou na 3D tiskárně. Věnuje se přednášení na vysokých uměleckých školách a malbě. Při přednáškách používá raveový rytmus a jednotlivé obrazy střídá v rytmu tepu srdce. Pracuje s metainformacemi, které postupně odhaluje ve vrstvách odkazů a významů. Jeho práci můžete sledovat na: patreon.com/pxssagat.

 

Kontakty:

Kurátorka výstavy: Darina Alster, darina.alster@gmail.com 

Umělec: PXS p.sagat@gmail.com

Kontakt pro média: Eva Andrejsová, info@artwallgallery.cz

Více informací: www.artwallgallery.cz

 

Výstava probíhá ve spolupráci s Festivalem Prague Pride.

Projekt probíhá s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a Městské části Praha 7. Spolufinancováno z programu Evropské unie Erasmus+

Mediálními partnery projektu jsou Artmap, Radio 1, GoOut, JlbJlt.