Razzle Dazzle

Námět, režie, scénografie, light design: Michal HóR Horáček

Choreografie, tanec: Jiří Bartovanec

Produkce: Dita Pytlíková Dvořáková

Hudba: Jiří Lukeš

 

Razzle Dazzle/Camouflage work in progress se zabývá identitou jednotlivce, mechanismy fungování skupin a jejich zájmy a etickou stránkou těchto procesů. Bagatelizace hodnot, glorifikace triviality. 

Ukazuje hodnotu veřejně šířené informace i její možné podoby zkreslení až po záměrnou lež. Tématem je také vytváření různých identit, utvářených vědomě i nevědomě. 

Námět s úhly pohledu, které se různí díky osobním preferencím, souhře náhod i momentálnímu rozpoložení vnímatelů. Jedna věc, situace, čin či gesto viděno z různých úhlů a v rozdílném kontextu mohou vyznít zcela rozdílně. 

Zkoumá pravidla chování, tolerance ke zlu i akceptaci viny – osobní i kolektivní. 

Soudobými prostředky ukazuje aktuální mnohovrstevnatost reality. Obtíže rozpoznání zdrojů informací a jejich validitu. Kdo a z jakého důvodu nám co říká.

Autorem námětu a koncepce scénografie je Michal HóR Horáček. Je autorem a spolutvůrcem řady divadelních i multimediálních projektů. Spolupracuje a je členem řady tvůrčích týmů napříč uměleckým spektrem. Mimo jiné Spielraum kollektiv, OEM arts, Topos, Teatr nowogo fronta (CZ), Treatr Clipa (Izrael). 

Choreografii vytvořil choreograf a tanečník Jiří Bartovanec,  který spolupracoval na mnoha tanečních představeních (spolupráce s Williamem Forsythem (Human Rights), Sashou Waltz – od roku 2007 je stálým členem jejího tanečního souboru, jeho choreografie Globe byla nominována na Českou taneční platformu, tento rok získal na České taneční platformě „Special mention“, tedy zvláštní zmínku mezinárodní poroty za choreografii Svěcení jara se studenty Konzervatoře Duncan Centre, v současné době pracuje se Sashou Waltz a Robertem Wilsonem.

 

Jiří Bartovanec

V letech 1994-1997 studoval na baletní škole J. Dolečka v Karlových Varech a od roku 1998 na taneční konzervatoři Duncan Centre v Praze. Od roku 2003 pobývá v Berlíně a pracoval např. s Farhadem Payerem a Yasmine Kalifa, ale také se Sashou Waltz, v jejíchž choreografiích NoBody, Insideout, Dido&Aeneas, Medea, Jagden und Formen, Continu,Matsukaze, Sacre, L’Après-midi d’un faune tančí. Spolupracoval na přípravě a realizacích mnoha dalších tanečních projektů (např.: Dialoge Neues Museum, Romeo a Julie, Dailoge Maxxi, Carmen, Dialoge Kalkota…). Je stálým členem skupiny Sasha Waltz&Guests. S Českou televizí a Nenadem Djapicem natočil dokumenty Africké kořeny – české tančení (2010) a Kodjo (2012) a v roce 2016 Jít za svým snem.

V roce 2014 vytvořil skupinovou choreografii GLOBE a mezi jeho poslední sólové představení patří Entropy, které uvedl v New Yorku v rámci programu Českého Centra a Moving sound Festivalu. Spolupracuje na řadě projektů, připravuje workshopy a choreografie.

Kromě přípravy projektu Razzle Dazzle/Camouflage, jehož work in progress budeme moci vidět 1.8. na Pragovce a premiéru pak v září v New Yorku nyní spolupracuje na novém projektu Sashy Waltz Kreatur a na představení Luther, dancing with the Gods v režii Roberta Wilsona.