Festival v období od 29. května – 15. června 2024 osídlí venkovní prostory piazzetty a bývalou restaurační budovu Národního divadla v Praze (tzv. Themos). Tématem letošního 4. ročníku je Revealing // Odkrývání, v jehož rámci se festival zaměří na zviditelňování skrytých společenských témat a do popředí posune české i zahraniční umělce a umělkyně, kteří si zaslouží více pozornosti veřejnosti i uměleckého světa.

 

Slavnostní zahájení festivalu proběhne ve středu 29. května od 18:00 na Piazzettě Národního divadla. Můžete se těšit na performance skupiny Marína Abramovič Po Sebe Neupratuje, jejíž projekty vynikají absurdností a nadsázkou, se kterou komentují významné problémy současné společnosti pomocí symbolických gest, proslovu, materiálů a utváření celkové atmosféry děje. V průběhu celého večera bude k vidění dlouhotrvající performance vizuální umělkyně a performerky z Bělehradu Mariji Ivy Gocić, která ukazuje, jak lze manipulovat s viditelností, ať už obrácením pozornosti k určitým narativům, nebo naopak zastřením jiných. Večer završí multimediální performance multižánrové skupiny third // space, v níž jsou na nehmotném plátně mlhy konfrontované prvky skutečného objektu s jeho „snovým alter egem“.

 

Program celého festivalu nabídne přibližně desítku živých performancí, bližší seznámení s autory a autorky skrze artist talky, přednášky, diskuze, filmové projekce a prezentace děl v herním i VR prostředích. Vybrané dny bude diváctvu nabídnuto hlídání a výtvarný program pro děti.

 

Mimo hlavní program v prostorách Národního divadla v Praze se Re-connect Art ve spolupráci s partnerskými organizacemi rozroste i do dalších míst po Praze. Kromě již tradičně se na festivalu podílející (A)VOID Gallery, která letos v prostorách kobky na Rašínově nábřeží uvede výstavní projekt skupiny Artbiom, tento rok v rámci Re-connect Art představí ARTWALL Gallery výstavu palestinského umělce Fuada Alymaniho a divadlo DISK uvede nonverbální inscenaci mladého slovinského režiséra Aljoši Lovrić Krapež s názvem IsJoy. V poslední den festivalu Re-connect Art na program bezprostředně naváže festival OPERA NOVA Národního divadla v Praze, který uvede komorní ambientní operu Jiřího Trtíka Kafkův dopis otci.

 

Celý program festivalu najdete na webu praguebiennale.cz