Komentovaná prohlídka v expozici Staří mistři, která předchází představení Římské Lukrécie. Poslední dny římského království jsou ve znamení bojů, intrik a malicherností. Je třeba sesadit samozvaného krále, aby se do země vrátila morálka! Ať vládnou vzdělanci a bojují srdnatí bojovníci. A ženy ať nevyvádějí, když se vlastně nic nestalo. Příběh vztahů jedné uzavřené společnosti na pozadí příběhu o zneuctění krásné Lukrécie. Novobarokní site-specific opera současného hudebního skladatele Tomáše Hanzlíka (Ensemble Damian) na základě úpravy dochovaného barokního libreta Heinricha Rademina k parodické opeře na antický námět z roku 1731 s využitím živého komorního orchestru, chlapeckého pěveckého sboru Bruncvík a herců-zpěváků souboru Geisslers Hofcomoedianten.

  

Geisslers Hofcomoedianten tvoří současné hravé divadlo inspirované barokem. Neusilují ale o rekonstrukci původních barokních her a předloze dávají současný rozměr, objevují nadčasová témata, zapomenuté příběhy, odkazy slavných divadelních osobností a paralely mezi minulostí a současností. Od roku 2014 Geisslers pravidelně hrají na jevišti Divadla VILA Štvanice, kde také od roku 2015 pořádají festival pro rodiny s dětmi VILOmeniny. Od svého počátku jsou Geissleři součástí festivalu barokního divadla a hudby THEATRUM KUKS. Každoročně v létě vyráží soubor na turné napříč Českou republikou a pod hlavičkou Festivalu zámeckých a klášterních divadel oživuje místa s divadelní historií. 

  

19:30⁠ Antické náměty v dílech starých mistrů: Komentovaná prohlídka expozice Staří mistři

20:30⁠ Římská Lukrécie: Novobarokní site-specific opera

  

místo konání: Nádvoří Schwarzenberského paláce
rezervace: GoOut

  

Akce probíhá ve spolupráci Národní galerie Praha a Geisslers Hofcomoedianten. Představení vzniklo ve spolupráci se souborem Tygr v tísni, orchestrem Ensemble Damian a Chlapeckým sborem Bruncvík.