Jednou z nejvýznamnějších doprovodných akcí letošní Letní filmové školy je bezesporu výstava, která poprvé v Uherském Hradišti představí výběr prací pozoruhodné osobnosti české poválečné výtvarné scény Rudolfa Lukeše. Ten je např. spojený s další výraznou osobností filmového světa a jeho filmy – Bořivojem Zemanem.

 

Pro výstavu, která je věnovaná především Lukešově filmové tvorbě, je uspořádán výběr jeho realizovaných i nerealizovaných filmových návrhů. V letech 1946 až 1948 pracoval samostatně jako filmový architekt například na filmech Hrdinové mlčí, Housle a sen, Žiji mezi námi, Ves v pohraničí nebo Křížová trojka. S režisérem Jiřím Krejčíkem spolupracoval i na psychologickém dramatu Svědomí.

 

Po nuceném odchodu z Barrandova se živil jako písmomalíř. V šedesátých letech 20. století anonymně vyhrál soutěž nakladatelství Artia na dětské knihy, a tak začala jeho ve světě nesmírně úspěšná etapa. Jeho prostorová leporela se prodávala – kromě Československa – po celém světě. Výstava poodhalí i tuto část autorské tvorby.

 

kurátorka: Milada Frolcová