Výstava v oknech Galerie Ladislava Sutnara je zaměřena na pozoruhodnou kvalitu umění absolventky Sutnarky Rufiny Bazlové. Její viditelná a rozpoznatelná řada grafických děl umělecky komentuje současné politické napětí v její rodné zemi: Bělorusku. Bazlová citlivě kombinuje strategii digitální distribuce s obnovou běloruských tradic a folklóru. Umělkyně tak účinně obnovuje přirozené hodnoty země a staví je do kritického dialogu s veřejností. 

 

kurátor: Jan Van Woensel

 

HISTORIE BĚLORUSKÉ VYZHYVANKY

„Vyzhyvanka” je tradiční běloruská vyšívací technika. „Vyshyvat” znamená „vyšívat”; zatímco „vyzhyvat” znamená „přežít”.

 

“Původní myšlenka vytvořit vizuální příběh ve výšivce spočívala v historické skutečnosti, že ženy, které vyráběly takové tradiční běloruské ornamenty, neuměly číst ani psát. Vyšívání byl způsob, jak vykreslovaly okolní život. Vytvořily speciální geometrické znaky a vzory, použily červenou barvu jako symbol krve a života, a vše všily do čistého plátna, symbolizujícího svobodu a čistotu. Běloruské ornamenty jsou vlastně jakýmsi ‘kódem’ pro naši národní historii, které lze číst jako text. Politické události vyvolané běloruskými volbami v roce 2020 probudily náš národ a urychlily mé rozhodnutí použít výšivku ve své umělecké praxi. Protesty, kterých byl svět svědkem, jsou důkazem toho, že se Bělorusko změnilo a probudilo. Na obzoru vidím důležité změny, které musí být zapsány do tohoto ‘kódu’. Navíc se lidová výšivka tradičně používala i jako talisman; strážce před zlými duchy. Ráda bych věřila, že tuto sílu neztratil.”

(Rufina Bazlova)