Šárka Koudelová patří k výrazným osobnostem na české výtvarné scéně. Její tvorba se pohybuje ve většině případů v okruhu malby, ale věnuje se také prostorovým instalacím nebo videoartu. Společným základem pro tvorbu jsou společenská a ekologická témata s existencionálními přesahy.

  

Osobní zkušenost s minerály vede autorku k základnímu inspiračnímu zdroji – mineralogii. Motiv vzácného nerostu s povrchem, jež je poskládán z pradávných vrstev se opakovaně objevuje v různých podobách jako jsou pohoří, drahé kameny, ornamenty minerálních řezů. Symboly zdobených rukou, chodidel a očí jsou připomínkou pomíjivosti lidského těla v kontrastu s vzácným kamenen a jeho věčností. Namalovat svět minerálů poeticky až mysticky, vytvořit atmosféru, k tomu slouží zvolené barevné spektrum tlumených tónů, od tmavě modré přes šedou k růžové a zlaté. Obdiv k přírodním materiálům, jejich estetickým kvalitám, zájem o povrch a vzhled, který klame s ohledem na jejich skutečné vlastnosti, vyhrazuje autorce místo na současné mezinárodní umělecké scéně zabývající se novou materiálností.

  

Šárka Koudelová (*1987, České Budějovice) v letech 2010–2016 studovala na AVU v Praze (V. Kokolia, J. Petrbok, V. Skrepl). V roce 2015 pobývala studijně na Akademii der bildenden Künste Wien (E. Bohatsch). V roce 2013 byla finalistkou Ceny Věry Jirousové v kategorii pro mladé kritiky umění a v roce 2015 získala 3. místo Ceny kritiky za mladou malbu. Jeden z jejích obrazů s charakteristickou scenérií, byl zařazen v roce 2020 do aukce v renomované aukční síni Sotheby´s a úspěšně vydražen. Dílo Šárky Koudelové je mimo jiné zastoupeno ve sbírkách Havrlant Art Collection, galerie Klatovy Klenová, Robert Runták Collection a v mnoha soukromých sbírkách v ČR, SK, USA. Žije a pracuje v Praze.

  

kurátorka: Michaela Jermanová