Srdečně vás zveme na online přednášku kurátora letošního ročníku litevského trienále současného umění Baltic Triennale 14Valentinase Klimašauskase, která se uskuteční ve středu 19. května 2021 od 19:00. Živě streamovaná událost je první z nové interdisciplinární přednáškové série Seminar of Accidental Wisdom (SAW), kterou organizuje Filmová a televizní fakulta AMU, Kunsthalle Bratislava a pražská galerie lítost. V rámci série se představí 11 kurátorů, teoretiků a umělců s příspěvky o současných podobách audiovize, fotografie a výstavní teorie.

 

Valentinas Klimašauskas ve své přednášce přiblíží svou kurátorskou koncepci chystaného Baltic Triennial 14 s podtitulem The Endless Frontier. Trienále se zaměřuje na oblast tzv. bývalé Východní Evropy a vliv umění v expanzivní sociální krajině této oblasti a zrcadlí tak pomyslné tření mezi nejrůznějšími konci a novými začátky. Klimašauskas se dále zaměří na otázku, jak se instituce trienále potýká s paradoxy doby fragmentované integrace vymezné konflikty na poli ekologie, ekonomiky a politiky. Baltic Triennial 14 – The Endless Frontier se uskuteční v Centru současného umění ve Vilniusu od 4. června do 15. srpna 2021. 

 

Přednáška bude živě streamována na platformách Zoom, YouTube a Facebook Live, diváci se po skončení přednášky budou moci online živě zapojit do diskuse.

 

Valentinas Klimašauskas je kurátor a spisovatel. Ve spolupráci s João Laiem připravuje 14. ročník baltského trienále (2021) v CAC Vilnius. Spolu s Ingou Lāce v roce 2019 kurátoroval sólovou výstavu Daigy Grantiny Saules Suns pro litevský pavilon na bienále v Benátkách. Klimašauskas mezi lety 2017 až 2018 působil jako programový ředitel Kim? Contemporary Art Centre v Rize a od roku 2003 do roku 2013 jako kurátor CAC ve Vilniusu. Mezi jeho nedávné kurátorské projekty patří Pulse, akce umělkyně Alexandry Pirici oživující kaunaskou „devátou pevnost”, nebo kolaborativní sólová výstava Microorganisms & Their Hosts Mindaugasa Gapševičiuse v galerii Atletika. Klimašauskas také kurátoroval výstavy The Cave & the Garden v Centru současného umění FUTURA v Praze, Columnists v prostoru Editorial ve Vilniusu (2019) nebo Potals or location scouting in Kaunas pro Spike Art Quarterly (2017). Je autorem knih Oh my Darling & Other Rants (The Baltic Notebooks of Anthony Blunt, 2018), Polygon (Six Chairs Books, 2018 a B (Torpedo Press, 2014).

 

Přednášková série Seminar of Accidental Wisdom vznikla s laskavou podporou Ministerstva kultury České republiky.