SITUace pokračují i v letošním roce procházkou městem skrze šest různých setkání s uměleckými intervencemi ve veřejném prostoru na šesti více i méně viditelných místech města.

 

Můj dům, tvůj hrad, naše studna / Kolektiv studentů programu Zvukový design a multimédia FF MUNI / zvuková instalace

Jak funguje komunitně užívaný objekt? Máme dnes ještě zájem něco společně spravovat a vlastnit? Zvuková instalace pracuje s prostorem sdílených komunitních studní v Havlíčkově ulici. Na základě výpovědí místních obyvatel přenáší jejich příběhy a historický kontext do performativní instalace, která se zabývá možnostmi spolupráce při vytváření společného prostoru.

místo konání: Park Boženy Němcové

 

Imaginativní archeologie / Ateliér Malby 1 FaVU VUT / malířský plenér

Pokud se pod pařížskou dlažbou skrývá pláž, co by se mohlo skrývat pod asfaltem blanenských chodníků? Odpovědi naznačí malířský plenér studujících a pedagogů Fakulty výtvarných umění brněnské VUT pod vedením Vasila Artamonova a Marie Štindlové.

místo konání: Náměstí Republiky (tok Palavského potoka)

 

Orkun Türkmen a Barbora Türkmen Šoganová / pohybové participativní performance

Tajuplná Růžová ulička pod zdí Zámeckého parku se proměňuje na prostor kolektivního setkání, příležitost k přezkoumání (vašeho) uměleckého projevu a také k probuzení těla i mysli. Pod vedením zkušené herecké dvojice se můžete spolupodílet na participativní performanci pracující s pohybem jako nástrojem pro usnadnění mezilidské komunikace.

místo konání: Růžová ulička

 

Dlouhý, Široký a Bystrozraký / Divadlo Polárka – Marie Bravencová, Monika Jelínková a kol. / interaktivní procházka pro děti

Cesty mohou být nebezpečné, tajemné a dobrodružné, a na ty by se odvážil jenom někdo opravdu odvážný, například princ Ludvík. Jenže ouha, princ Ludvík je všechno jen ne odvážný. Když venku zamňouká kočka, chytne se máminy sukně, na nebezpečné cestě za princeznou bude potřebovat pomoc nejen Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, ale hlavně tebe. Zachraňte prince Ludvíka! Interaktivní divadelní procházka pro rodiny s dětmi na motivy klasické pohádky K. J. Erbena o tom, že když si vzájemně pomůžeme, dokážeme spoustu věcí. (Dětský divák je za pomoci rodiče aktivně vtažen do příběhu a ovlivňuje děj, rodič je přítomen po celou dobu trvání.)

místo konání: Náměstí Svobody (průchod přes Lahůdky Jena)

časy konání: 14:30–16:00, 16:30–18:00

kapacita: 30 dětí + rodiče

 

LES / Ruta Putramentaite a Tereza Porybná / čtení a kolektivní imaginace

Les. Společenství pro pěstování, teorii a umění ve spolupráci s umělkyní Rutou Putramentaite připravili participativní program zahrnující čtení, kolektivní imaginaci a performanci. Poblíž odolné a živé jabloně zbylé po někdejším zahradnictví pana Součka se budou věnovat tématům rostlinného i lidského času, mezidruhového vnímání a životu stromů ve městech.

místo konání: Jabloň u Aquaparku

 

Pekař / Jakub Hons a Jakub Tullinger / audiovizuální instalace

Pekař je fiktivní postava, která prošla transformací vědomí. Součástí jeho proměny bylo zemětřesení, které mělo za následek vnitřní pozdvižení duše. Na základě snů a vzpomínek se pekař snaží znovu poskládat mozaiku svého života. Klíčem k pochopení situace jsou pro něj „chleby“, jakožto jediný svědci a uchovatele pekařových vzpomínek. Instalace je inspirována básní Agadir od Artura Lungvista, která popisuje skutečné události v Maroku v roce 1960.

místo konání: Železniční podchod u Salmova mlýnu 

 

20:00 / Koncert a vernisáž obrazů vzniklých na plenéru / Klub SUTERÉN

 

V Galerii města Blanska a na jednotlivých stanovištích je v prodeji SITU kapesní ilustrovaný průvodce po architektuře, umění a kuriozitách města Blanska.