PÁTEK odpoledne se uskuteční vernisáž výstavy Ateliér Jiřího Trnky představující dílo tohoto plzeňského rodáka a velikána filmové animace a loutkářství. V předvečer zahájení se pak Plzeň připojí k celosvětové oslavě narozenin umění Art’s Birthday, kterou tradičně v České republice připravuje Český rozhlas. Oslavu existence umění zahají v 18 hodin explosivní performance v galerii VESTŘEDU a pokračovat se bude v indusrtiánlním prostoru Papírna Plzeň, kde se od 20 hodin odehraje série několika koncertů propojující hudební oblasti, které by se za běžných okolností neměly možnost setkat. Příkladem může být spojení barokní Händelovy kantáty s českým libretem Ladislava Čumby, které doplní performance mezinárodního tria oscilujícího v oblastech nekonvenční elektroakustické hudby a improvizace.

Hlavním dnem, kdy se město slavnostně otevře světu jako kulturní metropole, je SOBOTA. V tento den se poprvé společně rozezní nové zvony na katedrále sv. Bartoloměje. Zvony, které padly za oběť II. světové válce, se na své místo vrací po dlouhých 70 letech jako výraz sounáležitosti Plzeňanů. Ti se totiž společnými silami zasadili o jejich obnovu. Zvony se poté v 18 hodin rozezní nejen v Plzni, ale jejich hlas se bude současně ozývat také v dalších městech.

Celý sobotní program se odehraje ve třech částech. První část je nazvána Prameny a tvoří ji 4 průvody reprezentující to nejlepší, co Plzeň nabízí, a zároveň symbolizující 4 řeky, které Plzní protékají. Účastníci se budou scházet na čtyřech místech v okolí centra, a sice v ulici U Prazdroje v úrovni čerpací stanice OMV (ze směru Doubravka), v ulici U Ježíška (ze směru Slovany), v Lochotínské ulici na parkovišti Kaufland (ze směru Lochotín) a na náměstí T. G. Masaryka, kde se připojí k jízdě vozidel z náměstí Míru. Na shromaždištích je připraven program, který všechny zahřeje, pobaví a připraví na cestu do města. Průvodů se zúčastní více než padesát základních škol, zájmových sdružení a dětských domovů se svými výtvory, parta nadšenců se svými mopedy, zájmové a sociální spolky, kulturní spolky, taneční soubory, klienti sociálních organizací, Divadlo Alfa, sportovci a sportující mládež reprezentující více než 20 druhů sportů, vůz DinoParku, historické vozy MHD, ČSAD a hasičského záchranného sboru, pivovarské vozy, vůz plzeňského rozhlasu a mnoho dalších. Zveme do průvodu každého, kdo chce být aktivní součástí Evropského hlavního města kultury 2015.

Druhá část slavnostního zahájení dostala poetické jméno Symfonie zvonů. Diváci si budou moci užít večer přímo na náměstí Republiky nebo prostřednictvím velkoplošných obrazovek umístěných v širším centru města. Velká část večera je překvapení, které se odehraje nad hlavami lidí a kolem nich. Původní skladbu ke slavnostnímu momentu komponuje jeden z nejvýraznějších českých současných skladatelů a dirigentů Marko Ivanovič. Hudba s obrazy, které projekce vykreslí na fasády domů kolem náměstí a stěnu katedrály, změní prostor v jednu velkou scénu. Půjde o největší videomapping, který byl kdy v České republice realizován, a sice od talentovaných výtvarníků ze studia3dsense, kteří už dříve pro Plzeň vytvořili animace doprovázející francouzský kolotoč na náměstí. V těchto kulisách se představí více než osmdesát domácích a zahraničních umělců. Všichni tak společně provedou diváky večerem, jehož vrcholem je tolik očekávané první rozeznění nových zvonů v katedrále sv. Bartoloměje v 18 hodin. Videomapping se bude po sedmé hodině promítat ještě v několika smyčkách, aby se na něj mohli přijít podívat i ti, kdo se napoprvé na náměstí nevejdou.

Třetí část slavnostního zahájení nese název Otevřená Plzeň. Oslavy se s blížící 20. hodinou přesunou z náměstí i do okolních částí centra města – do venkovních prostor, které se mimořádně pro tento den promění v pěší zónu, stejně jako do prostor historických domů, kulturních sálů, muzeí, galerií, knihoven, hospůdek a hudebních klubů. Plzeň bude oslavovat nejen pivem, ale i hudbou, tancem, zpěvem, divadlem či poezií. Pro otužilé jedince bude připraven venkovní ledový bar plzeňského sochaře Františka Bálka, dále teplé nápoje a ochutnávky evropské i české kuchyně.

Závěrečná část slavnostního otevření města nabídne návštěvníkům poklidný NEDĚLNÍ DEN s možností projít se méně známými kouty města v rámci projektu Skryté město, který propojuje komunitní procházky a digitální technologie. Návštěvník může také objevovat zajímavé turistické cíle Plzně nebo si popovídat v kavárně s hosty a realizátory slavnostního zahájení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Odpolední matiné se bude věnovat Rize jako Evropskému hlavnímu městu kultury 2014 a Lotyšsku jako aktuální předsednické zemi Evropské unie. Nedělní program bude zakončen exkluzivním koncertem plzeňské skupiny Mandrage, který se uskuteční v Divadle pod lampou.