Sonny Miloslav Halas – vyučený elektrikář silnoproudu; umělec – autodidakt – měl neuvěřitelně široký záběr uměleckých aktivit – od grafiky, přes malbu až po participativní projekty a originální umělecké akce, které volně prorůstaly jeho životem.

Ačkoliv se jeho tvorba postupně stává prostřednictvím výstav a sbírkotvorné činnosti součástí institucionalizovaného uměleckého provozu. Její větší část stále zůstává ve vlastnictví Halasových přátel a příznivců. Výstava Cestou v Galerii města Blanska prezentuje výběr z Halasových děl, která se širší veřejnosti představí vůbec poprvé. Klíčem k jejich výběru bylo téma Halasova zájmu o oblast přírodních věd a autorův vztah ke geografické lokalitě Moravského krasu a okolí města Brna. Místa, kde se Halas pohyboval na svých výletech a kde realizoval řadu svých participativních projektů a uměleckých akcí.

V rámci výstavy je také věnována pozornost neformální Společnosti přátel Sonnyho a to prostřednictvím dokumentu Bedřicha Prokopa a Jany Písaříkové. SPS si od roku 2008 připomíná odkaz tohoto autora formou putování na místa spojená s jeho životem, organizováním výstav, připomínáním a znovu-prováděním jeho uměleckých akcí. Důležitou roli v této společnosti tvoří pocit postrádání Sonnyho osobnosti, jeho humoru a životního postoje. Tvorba Sonnyho Halase má uvnitř tohoto spolku ritualizovaný charakter, je zdrojem mýtů a svědectví o živelném působení tohoto autora.

Výstava Cestou tak kromě prezentace Halasovy práce nabízí pohled na dva různorodé modely distribuce jeho děl. Zdá se, že odkaz tohoto umělce žije ve dvou rovinách – jako předmět uměleckých sbírek a historiografických výzkumů, ale i jako zdroj subjektivních vzpomínek a legend. Na výstavě se tak částečně zpřítomňuje umělecká činnost tohoto zesnulého autora ve spolupráci s pamětníky a příznivci jeho tvorby. Nabízí se tak otázka, jaké typy vztahů lze vytvořit mezi uměleckou dokumentací, díly a subjektivními příběhy a mýty prostřednictvím kurátorské činnosti a výstavní prezentace.

Jana Písaříková, kurátorka výstavy