Jeden z obyvatel Cedar Rapids se mě ptá: “Hledáte něco?” “Českou kulturu,” odpovídám. //úryvek z knihy Stezky / Pathways, Sonya Darrow, 2017//

Když se z koryta vylila řeka Cedar River povodeň proměnila krajinu k nepoznání. Tato ztráta však přinesla nové uvědomění. “Na povrchu to vypadalo, jako by voda odnesla kulturu pryč a nechala za sebou jen fragmenty a stopy minulé éry. Potom jsem ale začínala rozeznávat složitější vrstvy v podloží, ony neviditelné části kulturní krajiny.” Sonya Darrow

Koncept kulturní krajiny inspiruje projekt Stezky / Pathways, v rámci kterého autorka vytváří dialog mezi českými osadami napříč Iowou v USA a v rámci české osady Protivin i s Protivínem v České republice. Díky tomuto projektu a příběhům lidí, ke kterým se autorka dostává vznikají nová spojení ve spolupráci s komunitou a diskuzemi zaměřenými na venkovské prostředí či agro-kulturní témata. Výstava v SUTEREN Gallery je vizuální esejí nasbíraných zkušeností vyjádřených prostřednictvím textilních objektů a fotografií. Součástí jsou i zvukové nahrávky konverzací osob v navštívených cílových komunitách a videozáznam.

Sonya Darrow je multimediální umělkyně, která pochází z české osady Cedar Rapids, státu Iowa v Americe. Momentálně studuje kulturní sociologii na Masarykově Univerzitě v Brně. Celý svůj život se pohybuje mezi dvěma domovinami, Iowou a Českou republikou. Skrze svou uměleckou tvorbu, vytvořenou často z nalezených předmětů se autorka snaží lidem předat informaci o stálosti a proměnlivosti kulturní identity.

V rámci výstavy proběhne performance související se Sonyinou uměleckou praxí. Performance proběhne v 18:30 v den vernisáže a pak každý následující pátek. Součástí výstavy je závěrečný ceremoniál /podrobnosti budou zveřejněny později/.

Projekt Stezky / Pathways vznikl ve spolupráci s National Czech & Slovak Museum & Library v Cedar Rapids, IA, USA (ncsml.org) a je sponzorován Iowa Arts Council & the National Endowment for the Arts a US Embassy v Praze.
cargocollective.com/sonyadarrow

SUTEREN Gallery
v prostorách prodejny Place store
Moravské nám. 629/4
602 00 Brno
po – pa 9:00 – 19:00
so 10:00 – 16:00
SUTEREN Gallery najdete na FB / 
Instagram suteren_gallery