Galerie Černá labuť, Na Poříčí 25, ve spolupráci s Galerií Vernon představí reprezentativní výběr z děl předních českých současných (hyper)realistů. Díla pochází z kolekce sběratele, vášnivého a svérázného milovníka umění Pavla Feigla.

Současná realistická, potažmo hyperrealistická malba se v uměleckém světě stává čím dál častějším předmětem diskuzí. Její přívržence spojuje únava z přemíry abstrakce v současném umění, a proto se od ní odklání. V českém kontextu tato výstava zachycuje trend revitalizace realismu a figurální malby v samotném zárodku.
Profesor AVU Zdeněk Beran a žáci jeho ateliéru – Karel Balcar, Jan Mikulka, Zdeněk Trs, Jan Uldrych – patří dnes ke špičkám reálné malby konce 20. století. Vyhranili se jako škola navazující na předmodernistické umění a navazují na tradice klasicismu, manýrismu a barokního iluzionismu. Zásadním vzorem je přitom Caravaggio, jehož charakteristický šerosvit je jedním z neodmyslitelných pilířů Beranovy školy.
Výstava je důležitým příspěvkem k dialogu realistické a abstraktní tvorby obecně a také prvním ucelenějším krokem k představení české (hyper)realistické scény širokému publiku.

Výstava je k vidění v Galerii Černá labuť, Na Poříčí 25, 8. patro. PO – PÁ od 12:00 do 22:00 hodin.