Cena StartPoint, věnovaná absolventům evropských uměleckých škol, se během svých sedmnácti let existence vyvinula z národní přehlídky diplomových prací v prestižní mezinárodní projekt, který ročně představuje nejvýznamnější talenty nastupujících uměleckých generací z různých evropských zemí a představuje tak největší souhrnný projekt svého druhu.

 

Práce všech 16 letošních finalistů v tomto katalogu budou zveřejněny také na webových stránkách projektu www.startpointprize.eu. Místo jedné obrovské přehlídky plánujeme letos několik menších výstav v různých městech: po posledním úspěšném roce opět v průběhu prosince přemostíme Prahu a Brno dvěma komplementárními výstavami, které jsou během února 2020 korunovány expozicí ve výjimečném prostoru Arti et Amicitiae v Amsterdamu.

 

Cena StartPoint byla založena v roce 2003 v Galerii Klatovy / Klenová, od roku 2009 je doprovázena residenčním programem Started pro oceněné umělce. Od roku 2010 je cena StartPoint nezávislým projektem, hostujícím ve významných muzeích (GASK Kutná Hora, Wannieck Gallery Brno, DOX Praha, Národní galerie v Praze). StartPoint také produkuje menší výběrové výstavy v mnoha dalších evropských městech (Bukurešť, Bratislava, Gent, Amsterdam). Od roku 2017 je cena StartPoint zaštiťována Nadačním fondem současného umění, který také spravuje renomovanou Sbírku Richarda Adama.

 

Cena StartPoint je jedinečná nejen svojí dlouhou tradicí a rozpětím, ale také nezávislostí na jednotlivých akademiích, které mají ve výběru jen menšinový hlas. Nerozhoduje ani médium, technika či námět, nejpodstatnějším kritériem je neotřelost a originalita. Právě v nalézání čerstvého pohledu na nejsoučasnější nastupující umění napříč Evropou a v jeho podpoře a popularizaci spočívá hlavní smysl projektu. Během sedmnácti let existence StartPointem prošly stovky umělců, z nichž mnozí jsou dnes respektovanými hvězdami, všichni společně však vytvářejí jedinečný geografický i časový průřez evropským současným uměním v jeho nejčerstvější podobě.

 

VENETA ANDROVA / Weissensee KH Berlin

ODED ARAD / UDK Berlin

SUZETTE BOUSEMA / KABK Den Haag

LENKA GLISNÍKOVÁ / UMPRUM Praha

GABRIELA HALÁS / VŠVU Bratislava

NIKOL HOANGOVÁ / FAVU VUT Brno

RUBEN OSINGA / KASK Antwerpen

STEPHANIE RIZAJ / GRA Amsterdam

AGATA SŁOWAK / ASP Warszawa

ALEKS STANEK / RCA London