Dne 5. 11. 2013 v 18 hodin bude v ostravské Industrial Gallery zahájena výstava Střepy modernity, která návštěvníkům nabídne skleněné objekty a malbu šesti mladých sklářských výtvarníků Luby Bakičové, Kaliny Bańka, Jaroslavy Cejnarové, Zuzany Kubelkové, Lucie Sokolové a Petry Viňanské. S výjimkou polské výtvarnice spojuje autorky studium ve stejném sklářském ateliéru pod vedením významného sklářského výtvarníka Ilji Bílka. V tvorbě mladých autorek můžeme najít širokou škálu možných přístupů k práci se sklem a jeho kombinací s dalšími materiály, stejně jako pestré pracovní ideje a inspirace. Často v jejich pracích nacházíme zkoumání vlastností a chování materiálu v různých podmínkách, definování jeho výrazových možností a vztahů k jiným výtvarným oborům. Artefakty díky tomu mají jasnou formu, jsou svým charakterem definitivní – každý kus je jednou z odpovědí na zmíněná zkoumání. Přístup Kaliny Bańka je v mnoha ohledech k kontrastní. Soustředí se především na autorskou tvorbu užitných předmětů s dekorační funkcí a jednoznačná je její inspirace v komiksové kultuře. Z díla této autorky dýchají rozverností a svěžestí, sdělení nepotřebuje být natolik závažné – ale tuto pomyslnou jiskřivost sklo nabízí.

Pro vystavující výtvarníky není sklo jen věcí náhodného výběru, ale po svém navazují na hlubší uměleckou tradici, ba přímo na uměleckou školu. Vedle objektů, které pracují se sklem, nalezne návštěvník na výstavě i klasickou malbu. „Pro její zařazení jsme se rozhodli právě s ohledem na českou tradici uměleckého skla. V rámci výuky budoucích československých sklářských výtvarníků hrála malba vždy velmi významnou roli. A právě díky všeobecné umělecké průpravě se sklářští výtvarníci stávali v podstatě univerzálními tvůrci, kteří bravurně zvládali vše od designu po volnou tvorbu“, říkají kurátoři výstavy Petra Zmeškalová a Ján Gajdušek. „Také jsme chtěli, aby výstava nabídla vhled do oboru nejen skrze samotná díla, ale i skrze myšlenky autorů – a to těch minulých i dnes vystavovaných. Proto jsme k výstavě připojili i drobné audiovideo prezentace jednotlivých vystavujících a doprovodné texty.“ „Jsme mile překvapené, že nás s touto výstavou oslovili mladí kurátoři. Lidí v našem věku, kteří by se takto věnovali sklu, dnes mnoho není”, kvitovaly shodně pozvání do ostravské galerie vystavující autorky.

Výstava nejen představuje vybrané mladé tvůrce, ale také skrze krátké kurátorské texty chce návštěvníky upozornit na více než půl století existující historii oboru uměleckého skla, který má svůj původ v poválečném Československu. Výstava svým záměrem vybízí k bližšímu seznámení se s uměleckým fenoménem sklářské tvorby a předkládá potpourri aktuální podoby uměleckého oboru, který je dnes oblíbený po celém světě.