19. a 20. října 2018
10:00 – 17:00
Moderní Galerie AVU
Výstaviště 188, Praha

Jak pojmout bienále nejen jako kurátorskou platformu, která se zabývá současným uměním z celého světa, ale také jako nástroj, pomocí kterého můžeme změnit způsob, jakým fungují umělecké instituce? Je možné reformovat bienále tak, že se bude opírat o spravedlivější principy, ať už vzhledem k problematice genderu, ekonomiky, etnicity či ekologie? Jak si představit bienále, jehož přínosem by nebyla jen úspěšná kariéra několika málo jedinců, zatímco všichni ostatní zůstanou vyčerpaní — fyzicky, psychicky, finančně?

Je bienále formátem, který je navždy odsouzený zanechat hořkou příchuť v ústech místní umělecké scény a sloužit jen jako nástroj gentrifikace? Může mít taky jiný smysl? Jak přemýšlet o události, která by sloužila spolupracujícím umělcům, komunitám a jiným kulturním organizacím? Jak změnit v současné době běžný “manažerský” způsob spolupráce založený na vykořisťování ostatních?         

Můžeme si představit bienále jako něco všeobecně sdíleného, jehož uživatelé mají přehled o zdrojích a mohou se rozhodovat o tom, jak, kdy, kým a za jakým účelem mohou být využity? Může být bienále pedagogickým cvičením, které nás odnaučí naše institucionální (zlo)zvyky?

Během sympozia se přizvaní hosté, ať už se jedná o jedince či kolektivy, pokusí odpovědět na zmíněné otázky  a nabídnou koncepty, strategie a formáty, které zpochybňují běžný způsob organizace bienále. Sympozium je první událostí ze série programu pro veřejnost, jež vyústí první edicí bienále Ve věci umění v létě 2020.

 

Sympozia se zúčastní

Spolek Skutek – Pavel Vančát (Česká republika) // Liverpool Biennale – Rosie Cooper (Velká Británie) // Autonomous Social Centre Klinika – Tereza Virtová (Česká republika) // Oslo Biennial First Edition – Eva González-Sancho and Per Gunnar Eeg-Tverbakk (Norsko) // Emília Rigová (Slovensko) // Jakarta Biennale – Farid Rakun (Indonésie) / Display – Zbyněk Baladrán and Zuzana Jakalová (Česká republika) // Berlin Biennale– Gabi Ngcobo (Jihoafrická republika) // Visual Culture Research Centre – Vasyl Cherepanyn and Natalka Neshevets (Ukrajina) // Jindřich Chalupecký Society – Karina Kottová and Tereza Jindrová (Česká republika) // Biennale Warszawa – Paweł Wodziński, Anna Galas-Kosil and Bartosz Frąckowiak (Polsko) // Futura Project – Michal Novotný (Česká republika) // tranzit.at – Georg Schöllhammer (Rakousko) // tranzit.cz – Tereza Stejskalová and Vít Havránek (Česká republika) // Casco Art Institute – Binna Choi (Nizozemsko) // Plato Ostrava – Marek Pokorný (Česká republika) // Off Biennale – Hajnalka Somogyi and Borbála Szalai (Maďarsko) // Nha San Collective – Tuan Mami and Chau Hoang (Vietnam) // ETC Gallery – Anna Remešová and Alžběta Bačíková (Česká republika)

 

Akce proběhne v anglickém jazyce
Vstup volný
Bezbariérový přístup
Rodiče s dětmi vítáni
Podrobný program akce https://www.facebook.com/events/2175486452692045/

——————-

www.tranzit.org 
iniciativa pro současné umění
hlavní partner: ERSTE Foundation
podpora: Ministry of Culture Czech Republic, City of Prague, MČ Prague 2