Synchronizované vernisáže na Pragovce: Ekologická úzkost I

Pragovka Gallery Vás srdečně zve na další z řady synchronizovaných vernisáží, která proběhne online v úterý 19. 1. 2021 v 18:00 ZDE.

 

Pro rok 2021 bylo vyhlášeno téma opencallu s názvem Tichá síla Uncool being. Jakousi podmnožinou tématu pak bylo zohlednění ekologických aspektů tvorby, ale i vybočení z obecně upřednostňované pozice „bytí cool“ ve společnosti, znamenající úspěch, oblíbenost, zapadání do trendu. V opencallu jsme cílili na nenapravitelné snílky, kteří současnou krizi hodlají řešit v rámci svého uměleckého působení, stejně jako svou nespokojenost s bytím ve světě, jehož hlavním požadavkem se zdá právě bytí cool. Věříme, že spodní proudy výtvarného umění mohou být těmi nejzajímavějšími, vyzvali jsme tedy umělce a kurátory, aby se vydali na cestu k vlastní podstatě výtvarného díla a k zrevidování důvodů, jež k jeho tvorbě vedou. Při výběru jsme upřednostňovali environmentální zaměření projektů, komunikaci uvnitř skupiny a srozumitelné přetlumočení východisek i výsledků směrem k divákovi, stejně jako pokusy o řešení současné klimatické krize, jakkoliv mohou působit aktivisticky či utopicky. Na základě zaslaných projektů jsme pak ve vybraných projektech vysledovali dvě hlavní témata, jež jsme rozdělili do bloků s názvy EKOLOGICKÁ ÚZKOST (I + II) a VÝSTUPY INTIMITY (I + II).

 

První blok : Ekologická úzkost přímo tematizuje strach ze ztráty životního prostředí, způsobené živelnou kalamitou, klimatickou změnou či nerovnováhou v potravním řetězci, upozorňuje na znečištění vzduchu a metaforickou potřebu filtrace nejen vzduchu, ale i informací.

 

Zahájeny budou následující výstavy:

 

Marta Fišerová Cwiklinski – Čtvrtý skleník / Pragovka Gallery Pop-Up / Kurátorka: Flóra Gadó (http://bit.ly/ctvrtysklenik

Miriam Kaminská – Člověk, červeň, zem / Pragovka Gallery Foyer / Kurátorka: Iva Mladičová http://bit.ly/clovekcervenzem 

Max Vajt – Up in the Sky / Pragovka Gallery Rear / Kurátor: Jen Kratochvíl http://bit.ly/upintheskyMV 

Adam Hudec – Vzducho-prach(y) / Pragovka Gallery Entry / Kurátorka: Veronika Miškovičová http://bit.ly/vzduchoprachy 

Michaela Munzarová a Marcel Rozhoň – PŮL/POOL / The White Room / Kurátor: Viktor Čech http://bit.ly/pulnapool 

 

Více o výstavách se můžete dozvědět v prolinku k jednotlivým výstavám.

 

Pragovka Gallery se nachází v přízemí 2. zálivu Pragovky. Objekt je od centra vzdálen 15 min. Metro B – Kolbenova, tram č. 16 – Poštovská.

 

Galerie jsou na základě vládních opatření přístupné jen zvenčí nebo online.

 

Projekt je finančně podporován Ministerstvem kultury ČR, Hlavním městem Praha, Česko-německým fondem budoucnosti a Rakouským kulturním fórem v Praze 

Mediálními partnery Pragovka Gallery jsou ArtMap, jlbjlt.net, Radio 1, informuji, Proti šedi, GoOut, artalk.cz, Rádio DAB Praha.