SYSTEM OF A DOWN
Johana Novotná, Laura Trenčanská

 

Vernisáž výstavy v pondělí 12. 12. 2016 v Galerii 207, Ateliér supermédií č. 302, UMPRUM od 18:00-21:00 
V rámci vernisáže vystoupí sólistické muzikantské duo, nebo duální muzikantské sólo, ovlivněné ruralismem, Johuš Matuš!

Prezentace autorek v úterý 13. 12. 2016 v učebně č. 411, UMPRUM, od 16:10 – 17:45
Trvání výstavy od 13. do 20. 12. 2016

 

“Odlehla si z důvodu, že jedna brečela jenom uvnitř a ta druhá zvenku.”  

Výstava System of a down pracuje jako odkaz pod obrazem, využívá Sartrovu poetiku jazyka. SOaD protavuje do současného uměleckého diskurzu, kde potvrzuje pozici umělce jako tvůrce náhody a zároveň znejišťuje osobitost vyjadřování ve fotografii.

Představa obrazu spočívajícím na drapérii a drapérie na těle a těla na čemkoli jiném zřejmě ilustruje kosmologický důkaz System(u) of a down, důkaz, jímž se argumentuje, že každá příčina vyžaduje příčinu předcházející, a potvrzuje se tak nutnost vyhlásit prapříčinu, nemá-li se tak postupovat donekonečna.

“Taková by tedy byla moderní relikvie: prolíná se v ní nečistota ložnice s nečistotou smrti. Sama od sebe si volí, na ja-kém oltáři nakonec shnije v záhybech své drapérie, “která se tu pomalu rozpadává”. Stane se snad jednoho, že tato relikvie – pokud zatím úplně nezmizela – vystoupá kanálem zpět na povrch, kde potom bude považována za obyčejný hadr? … Spolu s pamětí na povrch opět vystupuje pravda sama. (…) Každá věc má svou pravou, nebo alespoň konečnou podobu. Hromada odpadků má tu přednost že se nepřetvařuje. (…) Všechna špína civilizace, jakmile dosloužila, padá do tohoto příkopu pravdy, v němž končí ohromný společenský sestup. Zapadne, ale vystaví se tam na odiv. Ta míchanice je jakousi zpovědí. Tam už není žádné falešné předstírání, tam není možná žádná štukatura, špína si svléká košili, je to dokonalé obnažení, zhroucení iluzí a přeludu, nic než co skutečné je a co ukazuje strašnou podobu toho, co podlehlo zkáze. Skutečnost a rozklad.”

Georges Didi-Huberman – Ninfa Moderna – Esej o spadlé draperii

 

Laura Trenčanská je studentem ateliéru Intermédia na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. 

Johana Novotná je studentem ateliéru Jiřího Thýna na Katedře Fotografie FAMU.

Společně založily filmové studio Dog Died Here, nezávislou filmovou produkci nízkorozpočtových až bezrozpočtových krátkometrážních béčkových filmů s áčkovým obsahem.
Svoji spolupráci prezentovali na filmovém festivalu FokusFest, v Českém centru v Berlíně a na přehlídce filmové animace a současného umění PAF.
Jejich kolaborace přechází od filmové po hudební tvorbu, až k performované emoci.