Promítání snímku za osobní účasti režisérky, která svým komentářem živě doplní film, vám přináší ArtMap, Dokumentární pondělí, Fresh Eye a Tranzit.cz jako součást filmového cyklu Kulturní války.

 

Terra Femme je filmovou esejí skládající se z amatérských cestovatelských snímků natočených ženskými autorkami mezi lety 1920–1950. Doprovázen hudbou Sarah Davachi se film pohybuje mezi geografickou esejí, osobním pátráním a historickou spekulací a původní travelogy pojímá jako privátní záznamy i náhodné etnografie. Amatérské snímky představují nový typ cestovale-cestovatelky, jímž již není mužský dobyvatel, ale třeba rozvedená žena cestující po biblických zahradách nebo vdova na výpravě na Severní pól. Zachycujíce svět ženskými očima, tyto snímky vznášejí otázky po zastoupení žen v archivu a roli, jakou amatérská kinematografie hraje v porozumění participace žen na rané dokumentární filmové tvorbě.

 

Film promítaný v angličtině uvede krátké video Alžběty Bačíkové Love Letter / Milostný dopis (La chambre X). Po projekci následuje debata s režisérkou moderovaná publicistou Tomášem Plockem.