Terry Smith (narozen 1956, žije a pracuje v Londýně) je mezinárodnímu publiku znám především pro své site specific projekty zahrnující umělecké intervence v opuštěných budovách a prostorech určených k likvidaci, včetně zásahů během rekonstrukce muzea Tate Modern, nebo modernizace londýnského British Museum.

Studoval v sedmdesátých letech na londýnské univerzitě Goldsmiths a jeho práce, která zahrnuje kresby, sochy, intervence, video a performance má své kořeny v evropském a americkém konceptualismu a je formálně spřízněná s tvorbou umělců jako je např. John Cage, Joseph Beuys či Bruce Nauman. Smith je také spoluzakladatelem několika organizací, mezi něž patří: a human rights media group (humanrightstv.com), platforma pro podporu experimentálního umění (work-in-progress), nebo The Experimental Art School. V současné době se podílí na řízení festivalu timebased medií Venice Agendas and strangelove.

Smithovy performance vznikají na základě spolupráce s dalšími umělci s různým zázemím a z rozličných prostředí. Jeho pokračující multidisciplinární projekt The Foundling (Nalezenec) byl původně určen pro program muzea Foundling v roce 2008 a od té doby byl prezentován v různých obdobách např. na londýnském operním festivalu Tete a Tete (2008), v kostele Sv. Jiří v Benátkách v rámci 53. ročníku Benátského bienále (2009), v londýnském Institutu pro současné umění (2010), nebo na benátském International Performance Art Week (2014).

The Foundling se skládá z několika oddělených, vzájemně souvisejících sekvencí, z nichž každá v průběhu let vznikla coby živá performance na rozdílném místě. S využitím nalezeného obrazového a zvukového materiálu, či manipulací s Händelovou a Vivaldiho hudbou si projekt The Foundling pohrává s tématem skrytého a ztraceného.  Performance, která se uskuteční v hunt kastner je předpremiérou díla, které bude Terry Smith prezentovat v prosinci tohoto roku v Ca' Pesaro – Muzeu současného umění v Benátkách.

Terry Smith realizoval řadu výstavních projektů především ve Velké Británii a v USA, včetně nedávných samostatných výstav v The Drawing Center LAB v New Yorku (2013), centru pro umění Los Galpones v Caracasu (2012), nebo v John Hansard Gallery v Southamptonu (2011) a je držitelem prestižního ocenění Paul Hamlyn Foundation Award for Artists za rok 2008. Smith byl nyní též pozván na skupinové výstavě Mezi zdmi v pražské MeetFactory, která potrvá od 3.12.2014 do 8.2.2015.

Současně probíhající výstava:

Zbyněk Baladrán: Diderotův sen, do 4. 12. 2014

Připravujeme:

Josef Bolf: Těžká planeta, vernisáž 19. 12. 2014