Komentovaná prohlídka v angličtině umělkyně a organizátorky Pražské sekce Mothers Artlovers výstavou To je mámovo! v The White Room na Pragovce. Výstava bude přístupná od 14:30

 

To je mámovo! 
24.10. – 17.11. 
otevřeno: úterý a čt 16:00-20:00

The White Room/Kolbenova 923/34, Praha 
kurátorka: Kateřina Olivová

Vystavující: Darina Alster, Veronika Bromová, Tereza Damcová, Divý tvor, Lucia Dovičáková, Jennifer Helia de Felice, Mira Gáberová, Martina Jahodová, Blanka Jakubčíková, Lenka Klodová, Kojící guerilla, Matky a Otcové, Eva Melo, Mothers Artlovers, Nástřih Hráze, Kristýna Stojíspěstí Novotná, Karin Písaříková, Kateřina Rusňáková, Apolena Rychlíková a Martina Malinová, Tereza Svatošová, Martina Svozilová, Barbora Šimková, Diana Winklerová a další

Když tělo výstavy je tělem ženy, když očekávání a obavy jsou vyšší, než hory a domy, když vůně mléka se line prostorem. 
Esencialismus + feminismus = plná prsa, dělohy a srdce. 
Mix umělkyň životný až běda.
Výtrysk. Výron. Erupce. Erekce. Radost. Láska. Porod. 

Téma mateřství v umění v sobě obsahuje velké množství emocí, očekávání, patosu a předsudků. Kolektivní výstava vytváří podobný typ organismu jako matka a dítě – amébu, komunitu, spojené nádoby. 
Mateřství je obdobím vrcholné tělesnosti, obdobím archetypů, prapůvodního, návratu do jeskyní. Obdobím bezčasí a historie – spojením s generacemi a zároveň maximálním proživání tady a teď. Mateřskost jako univerzální princip volně propojitelný se všemi pohlavními stavy bytosti.

Bohatá kolektivní výstava se dotkne těch nejzásadnějších uměleckých témat a okruhů spojených s mateřstvím a jeho akcentací. Mateřství pojaté s humorem a ironií, s něhou a fascinací, se závažností. 
Fascinace tělem a jeho superschopnostmi – těhotenství, porod, placenta, kojení, fyzická rovina vztahu rodiče a dítěte, ale i téma potratu a ženského reprodukčního systému – vaječníků, vejcovodů, dělohy, téma neplodnosti. 
Tradice, spojení s generacemi před námi a po nás, archetyp ženy matky, věčný kontakt s velkou bohyní matkou.
Aktivismus a veřejný prostor, aktivismus pro matky a o matkách. Jasně související témata jako porodnictví, zdravotní péče a očkování, výchova a vzdělávání, kojení i témata s mateřstvím zdánlivě nesouvisející jako rasismus a xenofobie. 
Mateřství ve fotografii – profesionální versus umělecká versus rodinná fotografie.
Konceptuální mateřství. 
Feminismus