Obrazy kolapsu a apokalypsy máme v myslích zaryté jako něco děsivého, nekontrolovatelného, něco, co okamžitě poznáme. Co by se stalo, kdybychom si přiznali, že nevíme, kdy a jak bude vypadat konec? Anebo začátek konce? A čí konec? Je už teď? Apokalypsa může mít podoby každodennosti: rutinní práce, technologické vynálezy, hledání autorit, vzývání optimismu, historické nostalgie, hysterie ochrany. Nikdy nebudeme vědět. We Have Never Been Earth.

 

Výstava Tomáše Hrůzy ukončuje roční projekt tvůrčí spolupráce s teoretičkou vizuální kultury Andreou Průchovou Hrůzovou, vrcholící křestem stejnojmenné autorské knihy 9. října 2019. Autoři vycházejí z materiálu a dialogu, jenž z větší části vznikl v rámci tvůrčí rezidence dvojice v nezávislé umělecké a badatelské instituci Visual Studies Workshop, jež se již od roku 1969 věnuje vydávání a sběratelství autorské umělecké knihy. Pod hlavičkou vydavatelství Visual Studies Workshop Press je kniha také uvedena v USA.

 

Výstava vzniká ve spolupráci s grafickým designérem Janem Matouškem, autorem grafické podoby publikace We Have Never Been Earth, pod kurátorským vedením Terezy Špinkové.