Léto přináší dvojvernisáž současného umění v Galerii XY na Dolním náměstí v Olomouci.

 

Obě výstavy trvají do 5. srpna 2021, zahájení proběhne za přítomnosti kurátorek a umělců ve čtvrtek 8. července v 19:00.

Otevřeno denně od 9 do 19 h.

 

TOMÁŠ MORAVANSKÝ – PRENESENÁ POZORNOSŤ

Galerie XY-1 (dolní prostor)

kurátorka: Monika Beková

Čím bežnejšia je, tým nenápadnejšou sa stáva. Postupne zapadá do priestoru k ostatnému. Podstatné je vedieť si zvyknúť, že sa nič v zásade nemení. Jej prítomnosť sa po nejakom čase stáva prirodzenou, ustálenou, podobne ako pravidelný návrat z centra mesta v noci domov.

Galerijná intervencia „Prenesená pozornosť“ Tomáša Moravanského vznikla popri výskumnému pobytu v rámci programu Artist in Residence Galérie XY na jeseň 2020.

V rámci tejto rezidencie bola na jej záver uvedená i premiéra krátkeho filmu pod názvom Carpet Stories v.1, ktorou tak Tomáš nahradil prezentáciu svojej predošlej tvorby. Film sa odohrával v samotnom priestore rezidenčného ateliéru v hlavnej úlohe s rotujúcou kancelárskou stoličkou, ktorú sprevádzala „rodina“ hlasových asistentov. Pôvodný film je stále možné sledovať online na tomto odkaze: https://bit.ly/3x88hWU

Prenesená pozornosť sa odohráva ale o pár poschodí nižšie, tento krát v spodnom priestore Galérie XY.

 

Tomáš Moravanský (*1991, SK/CZ) v súčasnosti pôsobí ako doktorand na FaVU (KTDU). Tvorí na poli galerijných inštalácií, intervencií do verejného priestoru, pohyblivého obrazu, zvuku, hudobnej produkcie (Panáčik), fyzického divadla a tanca. Je spoluzakladateľom a členom intermediálnej skupiny INSTITUT INSTITUT.

website: https://www.institutinstitut.com/  

 

—————————————————————–

 

SARAH DUBNÁ – SIFT THROUGH STAINS

Galerie XY (horní prostor)

kurátorka: Nela Klajbanová

Sarah Dubná ve své tvorbě pracuje s nalezenými materiály, které znovu reviduje a v kombinaci se smyslově řízenou kresbou nachází jejich nové kontexty. Skrze intuitivní tvorbu koláží a asambláží zkoumá vrstvy minulosti a současně rekontextualizuje zbytky své vlastní starší práce. Samotné přehodnocování či zhodnocování předmětů a útržků vzpomínek doprovází určité uspokojení z destrukce a odráží její zájem o přírodu, mezidruhové vztahy a prostor mezi živým a neživým.

Výstava Sift Through Stains představuje soubor prací vzniklých v období 2020–2021, a je odrazem karanténní zkušenosti a stáže v Berlíně, kde v posledních měsících Sarah působila.

website: https://www.instagram.com/sarahdubna/  

 

www.xyolomouc.com