Závislostí na neustálém používání mobilního telefonu, vyřizování neodkladných povinností a prokrastinací na sociálních sítích se pomalu propracováváme k pocitu vyhoření, marnosti a stresu. Smutný smajlík je odkazem k newspeaku bezobsažné on-line komunikace a nekonečnému scrollování, vrstvy rozteklého kovu po celém těle představují nánosy zbytečných dat, které se v nás usazují.

  

Podle nejnovější definice na anglické mutaci Wikipedie je Doomscrolling „trávení nadměrného množství času na obrazovce, které je věnováno vstřebávání negativních zpráv. Zvýšená konzumace těchto negativních zpráv pak může u některých jedinců vést ke škodlivým psychofyziologickým reakcím.“ Tento termín se v online médiích začal objevovat od konce března 2022 jako reakce na katastrofické zprávy o válce na Ukrajině, které zaplavily sociální sítě.

  

Tomáš Roubal (*1982), sochař působící v Praze, je absolventem Akademie výtvarného umění a designu v Bratislavě, kde studoval v ateliéru uměleckého tisku a jiných médií pod vedením prof. Róberta Jančoviče. Absolvoval stáže na Fachhochschule v Trieru, Universität für Angewandte Kunst ve Vídni či umělecké rezidence v Portugalsku a na Slovensku. Ve své tvorbě kriticky a s metaforickým ostrovtipem zpracovává kulturní a společenské fenomény současného světa. Na výstavě v Holešovické Šachtě představí svou aktuální tvorbu.

  

kurátor: Ján Gajdušek