V úterý 21. prosince přijde Tomáš Vaněk ke knihkupectví ArtMap a na výstavní ploše Tapety zanechá svou sms. Další z výstav tohoto venkovního prostoru se odvinula od souborného knižního vydání jeho „sms“ (short message service) kreseb, kterými si Vaněk od roku 2016 průběžně ověřuje možnosti významových posunů při práci se znaky a symboly. Své kresby vytváří na mobilu a bezprostředně poté zveřejňuje na sociální síti. 

 

Svým dvou stým prvním participem také symbolicky uzavře série přepisů z média do média, které se věnoval na své poslední samostatné výstavě v Galerii Měsíc ve dne v Českých Budějovicích. Tam jeden ze svých starších participů převedl z textové do vizuální podoby, zatímco druhý – právě zmíněné „sms“ kresby – vytiskl na stránky pevně svázaného knižního špalíčku. To, co čtyři předešlé roky zpozvolna vyplouvalo na algoritmy generovaných hladinách Facebooku, se v knižním provedení poprvé slilo v komplexní autorskou výpověď. 

 

V novém Participu č. 221 se Vaněk podrží „režimu rychlosti“, v němž „sms kresby“ vznikají, ale virtuální prostředí sociální sítě vymění za platformu „sociální ulice“. Rovněž namísto špičky ukazováčku klouzající po skle displeje zvolí odlišné rozhraní mezi tělem a jeho stopou – hrot fixu a plochu papíru. 

 

Kniha „sms kreseb“ bude zároveň knihkupectvím ArtMap poprvé oficiálně představena těm, kteří vzhledem k všeobecně nepříznivým okolnostem nemohli přijet na jeho – nejdříve posunutou a poté zkrácenou – výstavu.