Vernisáž: čtvrtek  27.11. 2014   19:00.   Součástí vernisáže je komentovaná prohlídka s autorkou.

 

Tranzitdisplay představuje práci filmařky Trinh Minh-ha. Trojice filmů Surname Viet given name Nam, Shoot for the contents a A Tale of Love ilustruje její pohyb na hranici dokumentárního filmu, filmového experimentu a tradiční kinematografie. Po dobu výstavy se galerie přizpůsobuje formátu a mění se v kino o třech sálech. Spolu s výstavou připravuje tranzitdisplay také český výbor autorčiných textů.

Ve filmech Trinh Minh-ha se propojuje několik silných námětů, které přímo souvisí s autorčinou životní zkušeností. Osobní se však zde mění ve veřejné a společensky angažované. Vynořuje se téma exilu a uprchlictví, postavení žen i rituálu. Citlivost a empatie autorky vyplouvá na povrch v motivech lásky a přátelství, které se nenápadně opakují. Vše až v synestetickém zážitku barev a zvuků, které propojují lidské smysly a podkreslují představované příběhy.

Trinh Minh-ha se narodila ve Vietnamu. Pět let před koncem války odešla do Spojených států amerických. Studovala etnologii, hudbu a francouzskou literaturu a je označována za jednu z předních autorek věnujících se genderu a postkoloniální teorii. Vedle natáčené filmů se věnuje také skládání hudby a je autorkou několika knih, z nichž zvláštní pozornost získala Woman, Native, Other (Writing Postcoloniality and Feminism) z roku 1989. Přestože své filmy představuje především na filmových festivalech, je Trinh Minh-ha autorkou i místně specifických instalací a její retrospektivu ve formě výstavy uvedla v roce 2001 například vídeňská Secese. Trinh Minh-ha žila a přednášela v Paříži, Dakaru, Tokiu nebo Soulu, dnes působí na Univerzitě v Berkley na katedře Women's Studies.

 

http://trinhminh-ha.com/

 

Kurátorka: Johana Lomová

Architektka: Isabela Grosseová