Výstava „Ulrike Ottinger – Retrospektiva“ zachycuje filmové i fotografické dílo německé autorky Ulrike Ottinger, která již od poloviny 80. let zkoumá svým fotoaparátem a kamerou rozdílné kultury celého světa. Její tvorbu můžeme spatřit nejenom v kinech, ale i na velkých uměleckých přehlídkách jako je Dokumenta, Biennale nebo na výstavě v MOMA.

Ulrike Ottinger je v mezinárodním měřítku považována za jednu z nejosobitějších filmařek. Její dílo sahá od surrealistické a stylizované divadlení umělosti až po etnografická vyobrazení, od fiktivního přístupu k dokumentárnímu. Motivy hledá autorka v Evropě, Severní Americe a Asii, zejména v Číně a Mongolsku, kam opakovaně vycestovala. Jako fotografka a filmařka se pohybuje na pomezí různých uměleckých disciplín. Při pohledu na obrazy rozpozná divák v cizím vlastní, ve vzdáleném blízké. Zároveň Ulrike Ottinger nikdy neposkytuje jenom neutrální obraz. Její subjektivní pohled a záběr kamery jsou v obrazech stále patrné. Hrůza a krása, životní radost a psychická propast jsou přítomny ve všech jejích pracích.

Fotografie jsou členěny podle titulního obrazu do kategorií „Enface“, „Mongolsko“, „Theatrum Sacrum“, „Trh“, „Všední den“ a „Architektura“.

Paralelně k výstavě budou v kině Evald promítány filmy Ulrike Ottinger „Johanka z Arku Mongolská“ a „Úchyl Orlando“.