designed by Katarína Jamrišková

Znovuobnovená výstava v Kabinetu grafiky představuje osm přípravných kreseb, dvě malby malíře Václava Brožíka ze sbírek GVUO a dvě zmenšené reprodukce maleb z cizích sbírek. Malíř Václav Brožík (1851–1901) patří k nejvýznamnějším osobnostem Generace Národního divadla. Měl nevšední talent, ke kterému přidal i enormní píli – maloval až dvanáct hodin denně – a bezbřehou vůli prosadit se v obrovské konkurenci malířů působících v Paříži, kde na výstavním Salonu v roce 1878 získal Zlatou medaili II. třídy. Následně začal spolupracovat se sběratelem umění a významným obchodníkem Charlesem Sedelmeyerem a poté, co si v roce 1879 vzal za ženu jeho dceru, byl finančně zabezpečen až do konce života. Musel však striktně realizovat objednávky obrazů, které jeho tchán prodával nejen na evropském, ale i americkém uměleckém trhu.

 

Ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) se kromě deseti olejomaleb nachází i čtyřicet čtyři Brožíkových kreseb, přičemž ani jedna není přesně datovaná. Jedenáct z nich postrádá i malířovu signaturu a jsou doloženy pouze pozůstalostním Brožíkovým razítkem.

 

Pojďme společně nahlédnout pod pokličku kreslířského umění Václava Brožíka, který získal během svého života mnoho prestižních ocenění – jako jediný Čech v historii byl jmenován členem Académie des Beaux-Arts. 

 

kurátorka: Gabriela Pelikánová

 

virtuální prohlídka 

záznam vernisáže 

záznam přednášky 

 

Záštitu nad výstavou převzal Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Financováno z rozpočtu Ministerstva kultury ČR.