Kritická on-line přednáška věnovaná dílu Josefa Gočára v Hradci Králové a živě přenášený křest knihy historika architektury Ladislava Zikmunda-Lendera: Vily a rodinné domy v Hradci Králové.

 

17:00 Velmi křehké vztahy: Josef Gočár a Hradec Králové | přednáška historika architektury Ladislava Zikmunda-Lendera

Sto čtyřicáté výročí narození architekta Josefa Gočára je nejen příležitostí připomenout si estetické kvality jeho architektury, ale také podrobit jeho život a dílo novému kritickému pohledu a položit si otázku, jestli byly okolnosti jeho projektů skutečně takové, jak nám historie architektury i zažité mýty tvrdí. Přednáška se bude zabývat okolnostmi vybraných projektů Josefa Gočára v Hradci Králové, ale také sítí sociálních vazeb, kterou Gočár v Hradci měl a která mu při jeho rozmanitých angažmá ve městě pomáhala. Pokud se podíváme na Gočárovy zakázky pro Hradec Králové a jejich vývoj od studentských let do roku 1942, ukazuje se přibližně stejný podíl realizovaných a nerealizovaných projektů. Proč nebyl v Hradci Gočár vždycky úspěšný? A pokud dnes zdůrazňujeme kvality Gočárova urbanistického plánu, jaké kvality to doopravdy jsou a nenajdeme náhodou některé z nich už v předchozích plánech jeho méně slavnějších kolegů?

 

18:30 Křest knihy Vily a rodinné domy v Hradci Králové, Ladislav Zikmund-Lender (ed.)

Galerie moderního umění v Hradci Králové, foyer galerie

Přehledný průvodce navazuje na úspěšnou databázi Královéhradecký architektonický manuál, který doplňuje o další zajímavé stavby či domy nacházející se v perifernějších částech města. Čtenář se seznámí s architekturou vil a rodinných domů od prvních staveb tohoto typu z roku 1902 až po soumrak individuálního bydlení, který přišel s druhou světovou válkou. Průvodce představuje celkem padesát vil na území Hradce Králové, jejich tvůrce, stavitele i stavebníky. Průvodce doplňují současné fotografie od Jiřího Zikmunda, historické snímky a dobové plány, ale také přehledná mapa, která může posloužit pro architektonické vycházky.

 

Přednáška Ladislava Zikmunda-Lendera bude dostupná na YouTube – https://bit.ly/3q3yMd7

 Křest knihy bude živě přenášen na facebookovém a instagramovém profilu Galerie moderního umění v Hradci Králové.

 

www.kam.hradcekralove.cz 

www.kontrapunkt.cz 

facebook event