Venus Today v Galerii Ladislava Sutnara
29. 5. 2025 - 29. 6. 2025
Výstavy

Rok 2025 připomíná 100 let od nálezu Věstonické venuše – ikonické paleolitické plastiky staré téměř 29 000 let. Putovní výstavní projekt Venus Today, který se na jaře letošního roku představil pražskému publiku (Galerie Nová síň, Studio Bubec), se k tomuto výročí vztahuje prostřednictvím současné umělecké tvorby studentek a studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Ti se ve svých pracích vracejí k tématu archeologických a kulturních kořenů, zkoumají významy ženství, tělesnosti, krásy i identity a hledají odpověď na otázku: Jak vypadá Venuše dneška?
Studenti a studentky Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni se pustili do mezioborového zkoumání motivu Venuše. Výsledkem je pestrá kolekce děl z oblasti fotografie, ilustrace, keramiky, nových médií, šperku, grafického i produktového designu. Inspirací jim byla nejen Věstonická venuše a její prehistorické „sestryně“, ale také archeologický výzkum, dějiny umění, filozofie, sociologie a vlastní zkušenosti.
Jaká je současná Venuše? Je stále symbolem ženství, plodnosti, krásy? Nebo se z ní stal nástroj kritiky tělesných norem a sociálních stereotypů? Co dnes znamená ženská identita – a je vůbec nutně spojena s ženským tělem? Jakou roli hrají vnímání krásy, tělesnosti, erotiky, ale i moci a společenských očekávání?
Mnozí autoři se vědomě vyhýbají tradičním, idealizovaným podobám Venuší z antiky a renesance – vnímaným často jako symboly objektifikace a pasivity. Místo toho se obracejí k pravěkým figurkám, jejichž masivní tvary, zdánlivá anonymita a fyzická přítomnost otevírají prostor k novým otázkám o vztahu estetiky, těla a identity. Výstava tematizuje i návrat k archeologickým motivům v umění – jako prostředek hledání kořenů, autenticity i hlubších kulturních vrstev v době zahlcené vizuálními stereotypy.
Do projektu se zapojily ateliéry napříč celou fakultou: od keramiky, sochařství a šperku přes grafický design, komiks, nová média až po fotografii. Výsledkem je bohatý a tematicky vrstevnatý soubor děl.
kurátorka: Daniela Kramerová
