Veronika Psotková – Grácie

Grácie, bohyně půvabu a krásy, byly vždy zobrazovány ve trojici jako jsou tři druhy dobrodiní: dát, přijmout a vrátit.

  

“Při vytváření konceptu výstavy jsem došla k závěru, že pro mne není možné vytěsnit události posledních dvou let. Přijala jsem myšlenku, že mohu sochařsky, skrze figuru, ventilovat změť vlastních myšlenek a přetlak emocí. Postupným přeléváním námětů, plastických představ a jejich cizelováním jsem pro sebe vygenerovala jednoduchý osobní glosář, heslovitého rádce pro všední dny, pro složitý svět, ve kterém se banální jistoty proměnily v pohyblivou půdu pod nohama. Sochy se pro mne stávají jeho ilustracemi. Centrálním motivem jsou Charitky neboli Grácie. Klasické sochařské a vůbec výtvarné téma, které je aktuální a rezonuje. Bohyně, které je víc než kdy jindy potřeba v sobě probouzet a udržet bdící. Svůj osobní glosář pak propojuji s prostory galerie a nechám ho prorůstat její architekturou,“ přiblížila autorka výstavy.

  

Práce Veroniky Psotkové je založena na principech realistického figurálního sochařství. Drátěné sochy, které vytváří, odkazují ke klasické figurální tvorbě. Od roku 2007 se paralelně ke své sochařské práci zabývá prostorovými instalacemi z drátěných soch, které šije z černé nebo pozinkované rabicové sítě. K tomuto materiálu došla v touze po odlehčení, doslova odhmotnění a rychlejší možnosti vyjádření. Tím, že jsou její sochy do velké míry transparentními skořepinami, mají snahu se prolínat do prostoru. Její dílo se tak stává dech beroucí prostorovou kresbou, která reaguje na dané světelné podmínky. Cílená práce s architekturou výstavního prostoru se zejména v posledních letech stává pro autorku zcela zásadní. Stále častěji využívá galerijní prostředí, pro které tvoří site-specific instalace a které jí umožnuje ještě více experimentovat se světlem. Umělé světlo pak hraje zásadní roli. Zdůrazňuje objem i strukturu, stejně jako kresbu stínu vznikající průsvitem skrz sochy. 

  

Sochařka a výtvarnice Veronika Psotková (*1981, Opava) je absolventkou ateliéru Sochařství I na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně.