Výstavu zahájí kurátorka Máša Černá Pivovarová, ředitelka Domu umění Terezie Petišková a Viktor Pivovarov. V rámci vernisáže vystoupí Josef Daněk a Blahoslav Rozbořil se scénickým dialogem Nebe na zemi.

 

Výstava Zahrady mnicha Rabinoviče v brněnském Domě umění představuje část tvorby Viktora Pivovarova, jednoho ze zakladatelů moskevského konceptualismu, který se v roce 1982 natrvalo přestěhoval do Prahy.

  

Výběr obrazů byl ovlivněn samotným prostorem galerie a zahrnuje jak starší práce, tak zcela nové cykly, které se v Brně představí vůbec poprvé. A poprvé budou rovněž vystaveny umělcovy plastiky, které byly vytvořeny přímo pro exteriér Domu umění. Jedná se o vůbec první rozměrné sochy v Pivovarově tvorbě. Součástí výstavy jsou také tzv. alba. Tato specifická umělecká forma konceptuálního umění, jejímiž tvůrci jsou Ilja Kabakov a Viktor Pivovarov, propojuje zajímavým způsobem text a zobrazení.

  

Celá výstava představuje specifickou pouť jednotlivými sály, které můžeme vnímat jako zvláštní zahrady. Procházet se můžeme v hudební, žluté, červnové, eidetické, noční či zmizelé zahradě. A nechybí ani samotné Zahrady mnicha Rabinoviče, představující osobitou rostlinnou říši. Každý sál/zahrada prezentuje zcela odlišné obrazové cykly a alba, jejichž spojovacím prvkem je velmi křehká osobitá poetika.

  

Viktor Pivovarov se v takovéto šíři představuje v Brně již popáté. Z dřívějších výstav jmenujme například výstavu Obraz a text, která se konala v roce 1989 v Domě pánů z Kunštátu (kurátor Jiří Valoch) nebo výstavu Oni, která se uskutečnila v roce 2010 v Moravské galerii (kurátor Marek Pokorný).