Přednáška Ivety Černé v rámci doprovodného programu k výstavě Mies v Brně / Villa Tugendhat.

 

Kurátoři: Dagmar Černoušková a Jindřich Chatrný

 

V letošním roce připomínáme prostřednictvím řady projektů a eventů 90. výročí stavební existence vily Tugendhat.

 

Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových navrhl architekt Ludwig Mies van der Rohe. Jde o unikátní umělecké dílo s atributy skeletové konstrukce, prostorového uspořádání, interiérového vybavení, technického zázemí a začlenění do přírodního rámce.

 

V interiérech jsou vzácné materiály – onyx z Maroka, italský travertin, dřeviny z jihovýchodní Asie. Na návrhu stavby spolupracovali Sergius Ruegenberg a Lilly Reichová, na návrhu zahrady brněnská architektka Markéta Roderová-Müllerová. Vestavěný nábytek vyrobila brněnská firma Standard bytová společnost Jana Vaňka. Výjimečné bylo technické zázemí domu – teplovzdušné vytápění a chlazení, elektrické spouštění oken, fotobuňka u vstupu. Stavbu realizovala v letech 1929-1930 brněnská stavitelská firma bratří Eislerových.

 

Před hrozbou nacismu uprchli Tugendhatovi v roce 1938. Za války proběhly stavební úpravy a po ní dům sloužil pro léčebný tělocvik. První obnova vily proběhla v letech 1981-1985. Od roku 2001 je vila Tugendhat zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

 

V letech 2010-2012 se uskutečnila památková obnova a restaurace vily Tugendhat. Práce realizovali špičkoví restaurátoři. Sanací prošly havarijní konstrukce domu – izolace, instalace, zahradní terasa se schodištěm včetně transferu původních omítek. Zůstaly zachovány originální substance (vnější a vnitřní omítky, kovy, dřevo) a technické památky (spouštěcí okna, vzduchotechnika). Revitalizována byla zahrada a ostatní zeleň. Doplněn byl chybějící vestavěný i volný mobiliář. Sedací nábytek vznikl jako exaktní kopie prototypů z roku 1930 v dobových materiálech (mořská tráva, koňské žíně).

 

Přednáška Ivety Černé bude nejen reflexí historických souvislostí, ale nabídne i pohled na zajímavé momenty památkové obnovy.