Rudolf Sandalo

V roce 1931 vzniklo přibližně osmdesát snímků vily Tugendhat, které zachytily stavbu v celé její komplexnosti – od exteriérů v celcích, polocelcích i detailech po obdobně komponované záběry interiérů. Autorem fotografické dokumentace byl brněnský fotograf Rudolf Sandalo ml. (1899–1980), u něhož ji objednal snad přímo architekt Ludwig Mies van der Rohe, který zřejmě také sám sledoval distribuci fotografií a korigoval jejich publikování v tištěných médiích

Sandalovo dílo patří k jednomu z nejpočetnějších a nejcennějších souborů v Oddělení dějin architektury Muzea města Brna, vysoce oceňované domai v zahraničí. V roce 2012 obohatil fond vily Tugendhat velkorysý dar soukromého sběratele, který věnoval muzeu dvaačtyřicet unikátních fotografií této ikonické stavby. Výběr z těchto originálů bude vystaven ve vile Tugendhat od 6. června do 26. srpna 2018 a další originály Sandalových fotografií československé moderní architektury jsou poprvé prezentovány veřejnosti v Muzeu města Brna na hradě Špilberku na výstavě Rudolf Sandalo (1899–1980) Vize modernosti od 31. května do 26. srpna.

Autoři výstavy: Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková (Muzeum města Brna), Lucie Valdhansová (Vila Tugendhat)

Výstava v technickém podlaží vily Tugendhat je přístupná od 6. 6. do 26. 8. 2018 v rámci otvírací doby vily bez předchozí rezervace.
Vstupné: 50 Kč / osoba

Fotografie byly publikovány v knize Villa Tugendhat. Rudolf Sandalo, 1931
http://www.tugendhat.eu/cz/rudolf-sandalo-villa-tugendhat-1931.html