S fotografem Jindřichem Štreitem můžete zavítat do českých věznic a nahlédnout na vězeňskou duchovní péči. Vernisáž proběhla v neděli 8. března v prostorách Městské galerie Panský dvůr ve Veselí nad Moravou za účasti autora. Několik dní po vernisáži byla galerie z bezpečnostních důvodů uzavřena. Nabízíme alespoň virtuální návštěvu galerie. Virtuální prohlídka je k nalezení na webu galerie:

http://galerie.kultura-veseli.cz/vystavy/139-virtualni-prohlidka-streit 

 

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ „ZE TMY KE SVĚTLU” – JINDŘICH ŠTREIT

 

Moravský fotograf Jindřich Štreit je zapsán v dějinách české fotografie takřka 40 let, pozornost si získali v 80. letech 20. století jeho fotografie vesnic na Bruntálsku, kde žil. Drsné a zároveň velmi citlivé zobrazení reality bez příkras nezůstalo tehdy bez povšimnutí a stal se nejspíš jediným českým fotografem, který byl vězněn nejen za publikovanou tvorbu ale také za nikdy nezveřejněné negativy. Jindřich Štreit vydal množství knih, byl o něm natočen dokumentární film a patří v současnosti mezi světově uznávané fotografy. Do Veselí nad Moravou přichází představit cyklus barevných fotografií s nevšední tematikou vězeňské duchovní péče „Ze tmy ke světlu”.

 

Autor k výstavě Ze tmy ke světlu napsal: „Nikdo z nás nesejme to, čím jsme se provinili. Jediná cesta je přiznání, pokání a prosba o odpuštění. Ne každý má možnost navštěvovat věznice, být s vězni a kaplany, zúčastnit se bohoslužby a přinést o tom svědectví. Život mi nabídl poznání duševního stavu, který jsem zde zachytil. Jestliže prožiji tak silné emoce, snažím se je pochopit, ztvárnit a předat. Uvědomil jsem si, jak potřebná a zároveň náročná je tato služba. Děkuji za poodhalení jiného světa, za vstřícnost a důvěru.”