TOMÁŠ RAFA: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA ČESKO-ROMSKOU VLAJKU

Vernisáž a tisková konference se uskuteční v úterý 16. 7. od 18:00 v galerii NTK (Technická 6, Praha 6), kde budou vystaveny reprodukce originálů umístěných na výstavní zdi Artwall.

Projekt představí sedm návrhů na novou česko-romskou vlajku vytvořených slovenským umělcem Tomášem Rafou. Sedm vlajek vystavených v galerii Artwall a v prostorách Národní technické knihovny bylo vybráno ze série několika desítek návrhů. Výběru se zhostila komise složená z odborníků zabývajících se v různých kontextech tématikou česko-romského soužití: Kumar Vishwanathan (lidskoprávní aktivista ředitel občanského sdružení Vzájemné soužití), Lucie Horváthová (sociální antropoložka, členka SZ), Zdeněk Ryšavý (ředitel Romea o.s.), Vojta Lavička (hudebník, moderátor Metropol TV) a David Tišer (romista, člen Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny). Spolu s nimi v komisi zasedl též odborník na problematiku vlajek, historik Jan Kremer.

O vítězném návrhu nové česko-romské vlajky v následujících týdnech rozhodne široká veřejnost, která bude mít v průběhu konání výstavy možnost hlasovat online na facebookovém profilu galerie Artwall a zpravodajském serveru aktualne.cz, nebo u hlasovací urny umístěné v NTK. Hlasování bude probíhat i přímo na ulici, prostřednictvím přenosné hlasovací urny, se kterou se organizátoři projektu vydají na různá místa ČR, zejména do lokalit se silným romským zastoupením. Vybraná vlajka pak bude předána k užívání Radě vlády pro záležitosti romské menšiny, spadající pod Úřad vlády.

Výběrové řízení na česko-romskou vlajku vychází z časosběrného projektu „Nový nacionalismus v srdci Evropy“, jehož prostřednictvím Rafa od roku 2009 zkoumá hranice mezi nacionalismem, patriotismem, rasismem a xenofobií. Cílem současného projektu je podle něj vytvoření „otevřené platformy k diskuzi o současném i budoucím soužití majoritního obyvatelstva a menšin v Čechách.“

Kurátoři: Lenka Kukurová, Zuzana Štefková, Markéta Dolejšová, Petr Motyčka

Více informací na: www.artwallgallery.cz a https://www.facebook.com/events/1394968287385306