České umění 1903 – 1943 ze sbírek Národní galerie v Praze

Výstava Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl představuje hlavní směry a proudy, které utvářely podobu českého moderního umění. Soustředí se zejména na ty osobnosti, jejichž tvorba výrazným způsobem přesáhla hranice domácího regionu a zapsala se do dějin evropského i světového výtvarného umění. Je postavena jako základní seznámení s tím podstatným z českého umění z let 1903-1943.
Výstava je členěna do 4 kapitol – první část je věnována jednomu z nejvýznamnějších autorů spjatých s Čechami, Františku Kupkovi. Na prezentaci několika Kupkových děl je ukázáno jeho postupné formulování nového výtvarného výrazu. Další tři kapitoly jsou řazeny chronologicky, 1903–1918 (hledání nové formy obrazu__cesta k nefigurativnímu malířství, expresionismus a kubismus); 1918–1930 (vizuální pestrost v nově vzniklé Československé republice__dadaismus, artificialismus, civilistní a sociální témata); 1930–1943 (konec hravých avantgard a předzvěst válečného konfliktu__surrealismus a imaginativní umění; díla varující před válečnou katastrofou). V jednotlivých kapitolách jsou více akcentována některá klíčová jména umění sledovaného období (Emil Filla, Josef Šíma).
Kolekce děl, která je v Západočeské galerii prezentována, patří k nejdůležitějším pracím, které Národní galerie spravuje, a dokládá mimořádně vysokou úroveň českého malířství a sochařství prvních čtyř desetiletí 20. století.

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY S AUTORKOU VÝSTAVY
24. 5. a 11. 6. 2013 vždy od 17 hodin