Rudolf Sikora – Za a proti

Brno
Vernisáže
Datum
16. 04. 2026 18:00
Místo konání
Moravská galerie v Brně – Pražákův palác
Husova 535/18, 602 00 Brno
Mapa

V přízemí Pražákova paláce bude představena tvorba významného slovenského umělce Rudolfa Sikory – malíře, kreslíře, grafika, fotografa, sochaře a dlouholetého pedagoga. Sikora patří k nejzásadnějším osobnostem slovenského konceptuálního umění a řadí se mezi klíčové postavy československé výtvarné scény 20. století.


Jeho dílo, často formované existenciálními otázkami, ekologickými tématy a kritickým pohledem na stav světa, se vyznačuje vizuální střídmostí a mimořádnou myšlenkovou hutností. Prostřednictvím přesných gest, symbolů a výrazné práce s prostorem otevírá Sikorova tvorba aktuální i nadčasové reflexe o člověku, společnosti a naší odpovědnosti za svět, který obýváme.


Výstava nabídne jedinečnou možnost nahlédnout do komplexního vizuálního jazyka autora, jenž dlouhodobě formuje podobu slovenského i středoevropského umění.


kurátoři: Ondřej Chrobák, Jana Písaříková

Rudolf Sikora – Za a proti