„Pavel Nasadil, žák profesora Emila Přikryla a společník ateliéru FAM Architekti, se od jiných osobností české architektonické scény liší v tom, že se mu podařilo získat prestižní úkoly v zahraničí, konkrétně v Anglii. Česká veřejnost ho zná jako autora vítězných soutěžních projektů (naposled pro seniorské bydlení v Litomyšli) a vynikajících rodinných domů . Jeho tvorba pro Anglii však u nás známá není.“

Rostislav Švácha, březen 2015

 

Projekt Dialogů s historií je pásmo přednášek určených široké  veřejnosti – všem potenciálním stavebníkům, ať soukromým, developerům nebo zástupcům obecní či městské samosprávy. Je to  především sdělení architekta – nejen jednotlivce nebo jednoho studia, ale architektů jako celku –  směrem ke společnosti.

Projekt by měl zasít a šířit myšlenku, že tak jako fungují vztahy mezi lidmi ve společnosti, tak také fungují vztahy mezi objekty. Na rozdíl od společnosti, kde dochází k pohybu lidí a k proměnlivosti složení lidí, kteří spolu sdílejí společný prostor, objekty své místo nemění a zůstávají, jsou stavěny na minimálně sto let a déle a prostory, které jsou jimi definovány (vnitřní i vnější), ovlivňují vědomé i podvědomé chování a myšlení příštích generací.

Domy a objekty mohou propojovat prostory, vytvářet příjemné, laskavé prostředí pro pobyt a mohou také vytvářet bariéry a místa, kde se člověk netouží zdržovat. Proto každá intervence, zásah do stávajících podmínek by měl být citlivý, navržený odpovědně s ohledem na vazby a vztahy, které mění. Věřím, že to nové, co vzniká, by mělo vést dialog s tím, co už tu bylo. Měl by být veden dialog s historií s vědomím, že je to odkaz do budoucnosti. Což v dnešní době, kdy v touze majitelů nebo správců převládá jednostranné tržní myšlení a požadavek získat na pozemku co nejvíce za co nejméně mění naše zadání a priority na úkor těchto hodnot. Bez dobrého zadání není dobré řešení. A architekt bez poučeného investora je bezmocný.

Na účasti v projektu přijali pozvání mladí architekti i známé osobnosti, např. Adam Gebrian, prof. Rostislav Švácha, Eva Jiřičná a další. Přednášky probíhaly také v Brně, v budoucnu se postupně přesunou i na další místa České republiky.

Autorka projektu: Ing. Arch. Michaela Zucconi