Vážený příteli, dovolte abychom Vás upozornili na náš nový produkt: jde o unikátní TPS (textová plocha spamu) určené pro příchozí, chodbu školské 28 a facebookovou generaci. Spam znamenal původně nevyžádané reklamní sdělení, masově šířené internetem a termín se používal především pro reklamní e-maily. Postupem času postihla aktivita spamování i další typy internetové komunikace – např. diskuzní fóra, mailinglisty, komentáře nebo IM-instant messaging (používá se také někdy zkratka UBE/UCE (Unsolicited Bulk/Commercial Email). Pro jiný druh spamu, tj. poštu, zaslanou “konkrétní” osobou se specifickým jednorázovým účelem a adresát ji může považovat i za žádoucí, se používá termín ham (šunka). Jde většinou o různé nabídky lukrativních obchodů, převedení pohádkového dědictví po zemřelém manželovi, který obchodoval s diamanty na váš bankovní účet, atd. Propojením fyzické a virtuální války o duši a tělo konzumenta je vlastně většina lidí nepřetržitě pod palbou munice nevyžádaných sdělení a nabídek, se kterými se na nás okolí obrací a kterým lze jen těžko odolat.

Na internetu prý patří pod hlavičku spam statisticky až 80 procent komunikace. Internet vibruje švitořením sociálních sítí, ale reklamní průmysl infosféry prostupuje i našim fyzickým a mentálním životním prostorem. Nový druh virálního a nebo virtuálního přátelství, jemuž se fejsbokově – planetárně oddává přibližně šest set milionů lidí, nejspíš zásadně mění naše povědomí o komunitě, se kterou se cítíme spřízněni i o těch společnostech, do kterých patřit nemůžeme, nebo patřit nechceme.

Předjarní bílý nástěnka klade otázku, kolik míry spamu obsahuje naše každodenní komunikace, ať už v emailech, telefonech, ale i mimo elektronické sítě, (pokud se z jejich vlivu ještě vůbec můžeme vymanit?). Kolik máme epdemického spamu usazeno v našem myšlení a uvažování?
Jak vypadá ekonomika přátelství éry spamování?
Je umění spam, nebo spíš ham?
Je každé nevyžádané sdělení, se kterým se střetáváme spam?
Jsou naši friendi opravdovými přáteli, kamarády, nebo soudruhy, nebo navazujeme takové soudružství, abychom mohli snadněji a dobromyslně distribuovat a zdokonalovat Ars Blabla?

Nástěnka je otevřena přibližně po dobu jednoho měsíce pro vaše nevyžádaná sdělení, která jste bud sami dostali poštou, nebo je sami chcete někomu poslat, sdělit, nebo se s nimi podělit s ostatními friendy. Spamy můžete vytisknout na papír a přilepit na nástěnku, nebo dát do spamové schránky, která bude na zdi připevněna vedle nástěnky.
Popelnice na papír a plasty jsou hned u dveří.

děkujeme za vaši pozornost

Miloš Vojtěchovský, Komunikační prostor Školská 28