Plakát, 37. ČIN, autor: DT Studio, Zdeněk Kvasnica

ALEŠ KAUER: BACKSTAR /SENTIMENT/
Please come back / just for one day

 

David Bowie byl živoucí obraz, jeho vizáž byla indikátorem kulturní měny bezmála půl století. Dva dny po vydání alba Blackstar podlehl rakovině. 

Uvažovat o uměleckém díle, jímž David Bowie byl, jako o objektu inspirace mě v době, kdy žil, vůbec nenapadlo. Teprve smrt zapříčinila, abych o něm přemýšlel jako o prostředku svého vlastního vyjádření. Znal jsem Bowieho dobře, samozřejmě skrze hudbu, zejména z jeho berlínského období. V polovině devadesátých let, kdy jsem sám v Berlíně pobýval, jsem hodiny, týdny a měsíce měl v uších jeho kompletní diskografii. A zatímco se moji vrstevníci nudili na školách, já studoval Bowieho a ulice Berlína s jeho temnými uličkami a zdmi, kdy rozdíl Východ-Západ byl ještě hmatatelný. Opisuji verše ze svého deníčku:

 

Berlin early 90´ – město extrémů

Checkpoint Charlie v Kreuzbergu

atomový toustovač

& radikální marxistická myšlenka…

Ta doba je samozřejmě dávno pryč. Tehdejší Berlín, krásný ve své ošklivosti a krutý ve své otevřenosti, je dnes už jen dalším evropským městem. David Bowie je také pryč, ale jejich křivka nálad – od naprosté euforie po fatální depresi – mě nepřestává utvářet.

 

Zvuk je neviditelný, a proto se tak skvěle doplňuje s obrazem. Iglau ungenau je umělecké uskupení, alternativa, které vnímá hudbu skrze poezii, video a zvuk. V letošním roce se na projektu spolupodílí Adam Ruschka, Jaroslav Plvan a Hynek Pham. Iglau ungenau vystoupí v rámci vernisáže v GAGu.

Více na www.kauer.cz