Nejnovější projekt FUTURY, který byl zahájen v roce 2007 a na jehož rozvoji v současné době intenzivně pracujeme, jsou rezidenční pobyty pro mladé umělce a kurátory v New Yorku.

New York se stal v posledních čtyřech nebo pěti dekádách hlavním městem současného umění, s obrovskou koncentrací umělců, galerií a uměleckých institucí. Umělecká residence v NY je téměř nezbytný krok v kariéře mladého umělce nebo kurátora, skutečně jedinečná příležitost seznámit se nejen s nejposlednějšími trendy současného amerického umění (a uměleckým trhem), ale i se zajímavými a inovativními umělci a uměleckými díly z celého světa. Každý mladý umělec (zejména ze střední a východní Evropy), kterému se podaří vypracovat nové projekty a prezentovat je v NY, může očekávat celosvětové zviditelnění, kterého se mu – bohužel – velmi pravděpodobně nedostane v jeho vlastní zemi.

Starý měšťanský dům (tzv. brownstone) na 950 Greene Avenue, který má FUTURA pro tyto účely dlouhodobě laskavě zapůjčen, se nachází v jedné z nejživějších a rychle se měnících čtvrtí Brooklynu, Bed Stuy, domova jedné z největších a nejstarších afroamerických komunit ve Spojených státech. Žít v Bed Stuy je pro rezidenční umělce příležitost seznámit se nejen s nablýskaným třpytem Chelsea a jejími galeriemi, ale také s živou multikulturní podstatou americké reality a kultury.